Kuriozitete

Djathi i bërë me karbon

djathNë Angli disa fabrika për prodhimin e djathit, vendosën që të krijojnë djathë të zi. Pas tentativave të shumta, u arrit që të nxirret në shitje një nga djathrat më të pazakontë në botë, “Char Coal Cheese”, e përkthyer në shqip “djathë me karbon”. Ndonëse ky djath është i përbërë nga karboni, ai po njeh sukses të madh. Pavarësisht se ngjyra e zezë në pamje të parë mund të mos jetë tërheqëse, shija e djathit është vërtetë mbresëlënëse. Djathi përzjehet me karbon, por përbërësit e veçantë e bëjnë kremoz dhe shumë të shijshëm.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button