Bota

Njoftuan largimin nga Khersoni, ky do të jetë “çmimi që do të paguajnë rusët” pas tërheqjes

Kherson është i vetmi kryeqytet rajonal që forcat ruse kishin pushtuar gjatë luftës tetë-mujore në Ukrainë.
Njoftimi i tërheqjes vjen pas një tërheqjeje të trupave ruse nga rajoni i Kharkiv në shtator. Ushtria ruse është urdhëruar të tërhiqet nga qyteti ukrainas Kherson dhe ka qenë komandanti rus në Ukrainë, gjenerali Sergei Surovikin, që tha se nuk ishte më e mundur të vazhdohej furnizimi i qytetit.

Forcat ruse do të tërhiqen tërësisht nga bregu perëndimor i lumit Dnipro dhe kjo është një goditje e rëndësishme pasi Rusia përballet me një kundërofensivë të Ukrainës.

“Në këto rrethana, opsioni më i arsyeshëm është organizimi i mbrojtjes përgjatë një linje barriere përgjatë lumit Dnipro”, citohet të ketë thënë gjenerali Surovikin në një takim të udhëheqësve të lartë ushtarakë.

Dhe një hap i tillë vjen pak më shumë se një muaj pasi Vladimir Putin pretendoi aneksimin e rajonit Kherson dhe tre rajoneve të tjera të Ukrainës.

Moska i konsideron të gjitha këto zona si territorin e saj sovran.

Rajoni i Khersonit është edhe më strategjik pasi territori i tij kufizohet me Krimenë. Ajo i siguron Moskës një urë tokësore në gadishullin e Detit të Zi, të cilën e ka marrë nga Kievi në vitin 2014.

Kështu, rimarrja e zonave të rajonit Kherson nga Ukraina do ta privonte Moskën nga ai korridor tokësor.

Kjo do të sillte gjithashtu artilerinë ukrainase me rreze të gjatë më afër Krimesë, të cilën Moska e sheh si jetike të rëndësishme për interesat e saj.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button