Bota

Rusia lëshon shi raketash te lundrimit në Ukrainë pas pauzës së gjatë

Rusia gjuajti një breshëri të raketave të lundrimit në objektiva në Ukrainë herët të premten në mëngjes pas një pauzë gati 80-ditore, thanë zyrtarët e Ukrainës.

Bastisja ajrore në Kyiv zgjati gati dy orë, por të gjitha raketat që shkonin drejt kryeqytetit të Ukrainës u shkatërruan nga mbrojtjet ajrore, sipas Serhii Popko, kreu i administratës ushtarake të qytetit Kyiv.

Disa shtëpi u dëmtuan në Kyiv si rezultat i rënies së mbeturinave nga “objektivat e armikut të rrëzuar”, tha Ministria e Brendshme e Ukrainës.

Por një raketë që goditi qytetin e Pavlohradit në rajonin qendror të Unipropetrovsk të Ukrainës vrau një dhe plagosi katër të tjerë, tha Ministri i Brendshëm Ihor Klymenko.

Në rajonin lindor të Kharkiv, një person u vra dhe disa të tjerë u plagosën në greva gjatë natës, tha Klymenko. Një ndërtesë banimi pesë-katëshe u dëmtua në rrethin Kupiansk, ndërsa të paktën shtatë ndërtesa apartamentesh dhe më shumë se 20 vetura u dëmtuan në qytetin e Kharkiv.

Rusia goditi Kharkiv me gjashtë raketa S-300, kreu i administratës ushtarake të rajonit Kharkiv, OLEH SYNEHUBOV shkroi në Telegram. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës tha se kishte filluar një hetim mbi grevën.

Shtresa e 19 raketave në të gjithë Ukrainën ishte sulmi i parë i tillë në më shumë se dy muaj, pasi vlerësimet e inteligjencës perëndimore paralajmëruan se Rusia ka të ngjarë të zgjerojë bombardimin e saj të infrastrukturës civile gjatë dimrit.

Nga 19 raketat e qëlluara, 14 u shkatërruan në rajonet e Kyiv dhe Dnipropetrovsk, sipas Yurii Ihnat, zëdhënës i Komandës së Forcave Ajrore të Ukrainës.

“Pas një pauzë të gjatë prej 79 ditësh, armiku rifilloi sulmet me raketa lundrimi të nisur nga aeroplanët strategjikë TU-95MS. Preliminarisht, afërsisht 10 transportues të raketave me bomba pushuan raketa lundrimi të tipit KH-101/555/55 nga zona e qytetit Engels, rajoni Saratov, ”shkroi Popko në Telegram të Premten.

Sulmi i fundit i madh i raketave të lundrimit në Ukrainë ishte në 21 shtator, me 43 raketa të lansuara dhe 36 u përgjuan, sipas të dhënave nga llogaria zyrtare e Telegramit të Komandës së Forcave Ajrore.

Më 25 nëntor, Rusia nisi atë që zyrtarët e Ukrainës thanë se ishte sulmi më i madh me drone që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë, duke synuar Ukrainën me 75 drone shahed të bëra nga irani.

Dhe të Mërkurën, u filluan 48 shaheds të mëtejshëm, sipas të dhënave të komandës së Forcave Ajrore.

Zëvendës Shefi i Inteligjencës së Mbrojtjes së Ukrainës, Vadym Skibitsky tha në nëntor se Rusia ka të ngjarë të përdorë një kombinim të raketave dhe droneve për të sulmuar infrastrukturën ukrainase këtë dimër.

Vitin e kaluar, me mbrojtje të kufizuar ajrore të Ukrainës në veprim, Rusia ishte në gjendje të synonte rrjetin e energjisë të Ukrainës në një përpjekje për të thyer rezistencën e Ukrainës me ndëshkimin e ndërprerjeve.

Këtë dimër, zyrtarët e mbrojtjes dhe energjisë thonë se Ukraina është e përgatitur më mirë. Por Skibitsky paralajmëroi grevat e Rusisë “përfundimisht nuk do të jenë sulme të tilla primitive si vitin e kaluar”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button