ArteLibri

Autoria Greta Aliaj prezanton librin e vet me tregime dhe poezi ne Italisht

Te merkuren ne daten 1 korrik, prane ambasades se Republikes se Shqiperise ne Rome, eshte prezantuar libri i Greta Aliaj “Il benzinaio e Chopin” me tregime e poezi.

Kane marre pjese:

Zoti Neritan Ceka, Ambasador i Republikes se Shqiperise,

Edmond Cali Universiteti i Napolit “L’Orientale”,

Diana Gellcit Ph.D.Wayne State University. Detroit, MI USA,  me Persiatje

Coordinuar nga Dott.ssa Emilia Blaiotta e cila ka shkruar dhe recensionin mbi librin.

 

Graziela Pisu nga Sardenja, ka paraqitur ekspoziten e saj te bukeve rituale dhe me pasion ka reflektuar mbi librin

Ne shoqerine e recituesit Edoardo Feola

 

Greta Aliaj Melonashi me kombesi Shqiptare, jeton dhe punon si mesuese e pianos, prej shume vitesh ne Latina, e kualifikuar si pianiste koncertiste, mediatore interkulturale dhe per shume vjet ka punuar dhe si Docente prane Akademise se Arteve te Bukura ne Tirane.

Themeluese dhe mesuese e te pares shkolle shqip “Flas Shqip” ne Isola Liri dhe Akademise Muzikale ne Isola Liri, ka dhene mesim prej shume vitesh           prane instituteve komprensive te Latines. Me nje aktivitet te gjere koncertal ne shume qytete te  Italise dhe ne Spanje

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button