Bota

Biden falënderon Scholz-in për mbështetjen ‘e thellë’ gjermane në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe Presidenti Biden vlerësuan unitetin transatlantik dhe u zotuan të vazhdojnë bashkëpunimin e tyre të përbashkët për të mbështetur Ukrainën gjatë vizitës së Scholz në Shtëpinë e Bardhë.

Scholz tha se bashkëpunimi me SHBA-në ishte “në një gjendje shumë të mirë” dhe shtoi se ishte e rëndësishme të vazhdonin unitetin e tyre transatlantik dhe mbështetjen e tyre për Ukrainën. 

Scholz tha se ishte “me të vërtetë e rëndësishme që ne vepruam së bashku”, duke shtuar se është gjithashtu “e rëndësishme që të japim mesazhin se do të vazhdojmë ta bëjmë këtë për aq kohë sa të duhet”.

Biden i tha Scholz: “Dua t’ju falënderoj për udhëheqjen tuaj të fortë dhe të qëndrueshme. E kam fjalën sinqerisht. Ka bërë një ndryshim të madh.” Udhëheqësi amerikan falënderoi gjithashtu Scholz-in për mbështetjen “e thellë” të Gjermanisë për Ukrainën.

Dy liderët zhvilluan diskutime me dyer të mbyllura, por folën edhe pak para gazetarëve.

Ky ishte udhëtimi i parë i Scholz në Uashington DC pasi Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar.

Biden vlerësoi gjithashtu vendimin e Scholz për të rritur shpenzimet ushtarake të Gjermanisë dhe për të diversifikuar burimet e energjisë dhe për të reduktuar varësinë nga gazi rus.

“Si aleatë të NATO-s, ne po e bëjmë aleancën më të fortë”, shtoi Biden. 

Pse SHBA dhe Gjermania janë të shqetësuara për Kinën?

Përpara takimit, kancelarja gjermane i bëri thirrje Kinës që “të përdorë ndikimin tuaj në Moskë për të bërë presion për tërheqjen e trupave ruse” dhe të mos “furnizojë me armë Rusinë agresore” në një fjalim në Bundestag të enjten .

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha për DW: “Ne ende nuk kemi asnjë indikacion se kinezët kanë vendosur të ecin përpara duke ofruar ndonjë lloj arme apo aftësi vdekjeprurëse për Rusinë.

“Ata nuk e kanë hequr atë nga tavolina, por ne nuk shohim asnjë shenjë se ata po lëvizin në atë drejtim tani dhe ne sigurisht shpresojmë që ata të mos e bëjnë këtë”.

Një veprim i tillë mund të ketë potencialin për të zvarritur luftën ruse në Ukrainë, e cila ka zgjatur tashmë mbi një vit. Mund të provokojë gjithashtu fërkime midis Gjermanisë dhe SHBA-së për shkak të qëndrimeve të tyre të ndryshme ndaj Pekinit.

Kina është partneri më i madh tregtar i Gjermanisë. Mundësia e paraqitur nga SHBA për vendosjen e sanksioneve ndaj Kinës nëse vendos të dërgojë armë mund të shkaktojë probleme për Berlinin, i cili ka sugjeruar se Pekini mund të luajë një rol në arritjen e paqes .

“Lidhje të thella miqësie” gjermane dhe SHBA

Takimi i ulët midis dy liderëve pason gjithashtu zbulimet nga Jake Sullivan, këshilltari i Bidenit për sigurinë kombëtare, se SHBA-të pranuan të dërgonin tanke Abrams në Ukrainë vetëm sepse Gjermania e kishte vënë kusht për dërgimin e tankeve të veta Leopard 2 .

Scholz gjithashtu ka të ngjarë të ngrejë çështjen e subvencioneve të SHBA-së për teknologjitë e gjelbra – pjesë e Aktit të Reduktimit të Inflacionit (IRA) – që ka ndezur zemërimin mes aleatëve të SHBA-së në Evropë , të cilët thonë se i vë kompanitë e tyre në disavantazh ndërsa përballen me peshën më të madhe të efekteve. të pushtimit të Rusisë.

Takimi i së premtes “nuk është një shenjë krize. Është një mundësi për të thelluar marrëdhëniet personale midis të dy udhëheqësve,” tha Sudha David-Wilp, kreu i zyrës në Berlin të institutit të mendimit të Fondit Marshall Gjerman.

“Uashingtoni po shikon ende Berlinin si fuqinë kryesore ushtarake në Evropë. Është një mundësi për të bërë një bilanc,” shtoi ajo.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button