Conference League, ja shorti i Play-off

Conferencë League ka njohur shortin e fazës Play-off, atje ku do të takohen skuadrat e renditura në vendin e tretë në Europa League me ekipet e klasifikuar në vendin e dytë në fazën e grupeve po në Conferencë League. Ndeshjet të cilat do të luhen më 16 dhe 23 shkurt 2023, ndërsa fitueset do t’i bashkohen kryesueseve të grupeve të Conferencë League, që janë Bashakshehir, Uest Hem, Vijareal, Nisë, AZ Alkmar, Djugarden, Sivaspor dhe Sllovan Bratislava. Kështu pas tërheqjes së shortit azerbajxhanasit e Karabagut do të kenë përballë belgët e Gent. Një duel i fortë konsiderohet përballja e turqve të Trabzonspor me zviceranët e Bazel dhe ajo e Lacios me rumunët e Kluzh. Por konsiderohen të ekuilibruar dhe përballjet e Bodo Glim me Leh Poznan, ajo e Bragës me Fiorentinën, apo e Larnakas me Dnjeprin. Në të njëjtin nivel dhe Sherif Tiraspol – Partizani Beograd, apo Ludogorets – Anderleht. Finalja e edicionit të dytë të Conferencë League, teksa fituese në fuqi është Roma, do të luhet në Pragë. Një kompeticion që premton emocione.

SHORTI I PLAY-OFF CONFERENCE LEAGUE

Qarabag – Gent

Trabzonspor – Basel

Lazio – CFR Cluj

Bodo/Glimt – Lech Poznan

Braga – Fiorentina

AEK Larnaca – Dnipro-1

Sheriff Tiraspol – Partizan Beograd

Ludogorets – Anderlecht

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *