Rajoni

Greqi, jep dorëheqjen ministri i Financave, Yanis Varoufakis

Greek Finance Minister Yanis Varoufakis gives a press conference on February 16, 2015 at the end of an Eurogroup finance ministers meeting at the European Council in Brussels. Eurozone ministers handed Greece an ultimatum to request an extension to its hated bailout program on February 16 after crunch talks collapsed, deepening a bitter stand-off that risks seeing Athens tumble out of the eurozone. Eurogroup head Jeroen Dijsselbloem said Greece had the rest of the week to request an extension to the programme, which expires at the end of the month, challenging Athens to cave on a dearly held position.        AFP PHOTO / EMMANUEL DUNAND    (Photo credit should read EMMANUEL DUNAND/AFP/Getty Images)

Ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis, ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij pas rezultatit të referendumit të së dielës, që refuzoi masat e kërkuara nga huadhënësit në këmbim të ndihmës ekonomike. Me anë të një postimi në Twitter të hënën, ai bëri të ditur se ministrat e Eurogrupit i kanë lënë të kuptojë se mungesa e tij do të vlerësohej shumë dhe për këtë arsye nuk do të jetë më ministër i Financave. Gjithashtu, Varoufakis shtoi se edhe kryeministri Tsipras mendon se largimi i tij do e ndihmonte në arritjen e një marrëveshjeje me partnerët europianë. Ai shtoi: Referendumi i 5 Korrikut do të mbetet në histori si një moment unik, kur një vend europian u ngrit ndaj presionit të borxhit”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button