Rajoni

Mali i Zi voton për presidentin e ri ndërsa Gjukanoviç kërkon mandatin e tretë

Mali i Zi ka hapur qendrat e votimit për të zgjedhur një presidentin e ri, me presidentin aktual Milo Gjukanoviç që do të konkurrojë kundër gjashtë rivalëve, duke përfshirë katër anëtarë të kampit pro-serb.

Qendrat e votimit në vendin ballkanik u hapën në orën 7 të mëngjesit dhe rezultatet e para priten të hënën në mbrëmje.

Gara pritet të vendoset më 2 prill në një balotazh mes dy garuesve të parë të dielën.

Rezultati i zgjedhjeve për të udhëhequr shtetin anëtar të NATO-s me rreth 625 mijë qytetarë konsiderohet i hapur.

Gjukanoviç ka mbajtur poste të larta në qeverinë malazeze për shumicën e tre dekadave të fundit. Ai shërbeu gjashtë mandate si kryeministër, duke filluar nga viti 1991. Fitimi i këtyre zgjedhjeve do ta çonte atë në mandatin e tretë si president.

Në vitin 2017, ai e drejtoi ashpër vendin drejt Perëndimit dhe anëtarësimit në NATO. Gjatë rrugës, ai prishi besnikërinë tradicionale ndaj Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button