Bota

Presidenti kinez zbarkon në Moskë, Xi dhe Putin përshëndesin lidhjet përpara “Udhëtimit të Paqes” në Moskë

Nga

Presidenti kinez Xi Jinping ka zbarkuar në Moskë për t’u takuar me Vladimir Putin. Vladimir Putin dhe Xi Jinping do të diskutonin propozimet e Pekinit për të ndalur luftimet në Ukrainë, ndërsa udhëheqësi kinez mbërriti të hënën për një vizitë historike me homologun e tij në Moskë.

Kina ka kërkuar ta portretizojë veten si një palë neutrale në konfliktin e Ukrainës, por Uashingtoni ka akuzuar Pekinin se po shqyrton eksportet e armëve në Moskë – pretendime që Kina i ka mohuar me zë të lartë. Udhëtimi tre-ditor i Xi-t shërben gjithashtu si një shfaqje mbështetjeje për Putinin e izoluar ndërkombëtarisht, vetëm disa ditë pasi një gjykatë për krimet e luftës lëshoi ​​një urdhër për arrestimin e tij mbi akuzën e dëbimit të paligjshëm të fëmijëve ukrainas.

Media shtetërore e Pekinit raportoi se Xi mbërriti të hënën në Moskë me aeroplan për samitin, i cili do të përfshijë një diskutim të dokumentit të pozicionit 12-pikësh të Kinës që bën thirrje për dialog dhe respekt për sovranitetin territorial të të gjitha vendeve.

“Në një mënyrë apo tjetër, çështjet e ngritura në planin (e Pekinit) për Ukrainën do të preken gjatë negociatave. Shpjegime gjithëpërfshirëse do të jepen nga Presidenti Putin” për qëndrimin rus, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. 

Putin ka mirëpritur deklaratat e Pekinit për Ukrainën si tregues të një vullneti për të luajtur një “rol konstruktiv” në përfundimin e konfliktit, ndërsa tha se marrëdhëniet kinezo-ruse ishin “në pikën më të lartë”.

Kievi të hënën përsëriti thirrjet që Rusia të tërheqë forcat e saj nga Ukraina përpara mbërritjes së Xi.

“Formula për zbatimin e suksesshëm të “Planit të Paqes” të Kinës. Pika e parë dhe më kryesore është dorëzimi ose tërheqja e forcave pushtuese ruse nga (territori ukrainas) në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe Kartën e OKB-së”, shkroi në Twitter sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Danilov.

Urdhër ICC

Një ditë para mbërritjes së Xi-t, një Putin sfidues shkoi në qytetin ukrainas të Mariupolit të kontrolluar nga Rusia – vizita e tij e parë në territorin e kapur nga Kievi që kur forcat e Moskës kaluan kufirin në shkurt 2022. Vizita e Xi vjen gjithashtu vetëm disa ditë pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshoi ​​një urdhër arresti për Putinin me akuzën e dëbimit të paligjshëm të fëmijëve ukrainas.

Pekini tha të hënën se ICC duhet të shmangë atë që e quajti “politizimin dhe standardet e dyfishta” dhe të respektojë parimin e imunitetit për krerët e shteteve.

Gjykata duhet “të mbajë një qëndrim objektiv dhe të paanshëm” dhe “të respektojë imunitetin e krerëve të shteteve nga juridiksioni sipas ligjit ndërkombëtar”, tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme Wang Wenbin në një konferencë të rregullt.

Zgjidhja e konfliktit të Ukrainës, shtoi ai, mbetet “dialog dhe negociata”. As Kina dhe as Rusia nuk janë nënshkruese të Statutit të Romës, i cili themeloi ICC-në. Xi, i cili theu precedentin e kahershëm për të filluar një mandat të tretë si president këtë muaj, i është referuar Putinit si një “mik i vjetër”.

“Pa kufij” miqësi

Pekini dhe Moska janë afruar më shumë në vitet e fundit nën një partneritet “pa kufij” që ka shërbyer si një mburojë diplomatike kundër Perëndimit. Kina ka kritikuar atë që e sheh si një fushatë presioni të udhëhequr nga SHBA-ja kundër Rusisë ndërsa fushata e Moskës në Ukrainë po zvarritet, në vend të kësaj duke bërë thirrje për atë që ajo e quan ndërmjetësim “të paanshëm” të konfliktit.

“Asnjë vend i vetëm nuk duhet të diktojë rendin ndërkombëtar,” shkroi Xi në artikullin e tij në median ruse të hënën. “Kina ka mbajtur gjatë gjithë kohës një pozicion objektiv dhe të paanshëm bazuar në meritat e çështjes dhe ka promovuar në mënyrë aktive bisedimet e paqes,” shtoi ai.

Qëndrimi i Pekinit ka tërhequr kritika nga vendet perëndimore, të cilat thonë se Kina po siguron mbulim diplomatik për ndërhyrjen e armatosur të Moskës.

Ata argumentojnë se propozimet e Kinës janë të rënda në parime të mëdha, por të lehta për zgjidhje praktike. Shtetet e Bashkuara javën e kaluar thanë se propozimet e Kinës thjesht do të konsolidonin “pushtimin rus” dhe do të lejonin Kremlinin të përgatiste një ofensivë të re.

“Ne nuk i mbështesim thirrjet për një armëpushim tani,” tha të premten zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby.

Armët për Rusinë?

“Ne sigurisht nuk i mbështesim thirrjet për një armëpushim që do të kërkohej nga PRC në një takim në Moskë që thjesht do të përfitonte Rusinë,” tha ai, duke iu referuar Republikës Popullore të Kinës, emrit zyrtar të vendit. Uashingtoni ka akuzuar gjithashtu Pekinin se po shqyrton eksportet e armëve në Moskë – pretendime që Kina i ka mohuar me zë të lartë. Analistët thonë se lëvizjet e Xi nuk kanë gjasa të sjellin një afrim në luftimet në Ukrainë. Megjithatë, udhëtimi i tij do të ndiqet nga afër në kryeqytetet perëndimore. 

Wall Street Journal ka raportuar se Xi gjithashtu mund të planifikojë bisedën e tij të parë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky që nga fillimi i konfliktit. Zelensky ka thënë se do të mirëpriste bisedimet me homologun e tij kinez. Xi dhe Putin do të kenë një takim dhe darkë “joformale” kokë më kokë të hënën përpara negociatave të martën, tha për agjencitë ruse të lajmeve këshilltari i lartë i Putinit për politikën e jashtme, Yuri Ushakov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button