Rajoni

Protesta në Shkup kundër presidentit Ivanov, sulmohet me vezë zyra e tij

Disa qindra persona kanë dalë në mbrëmjen e së martës në Shkup për të protestuar kundër vendimit të presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, për të falur të gjithë politikanët ndaj të cilëve janë hapur procedura penale, si nga partitë në pushtet, ashtu edhe nga partitë në opozitë.

AP raporton se protestuesit janë mbledhur para zyrës së presidentit Ivanov, që është e rrethuar nga një numër i madh i policëve, duke hedhur vezë e duke kërkuar dorëheqjen e tij, transmeton Gazeta Express. Protestuesit janë mbledhur edhe jashtë zyrave të partisë qeverisëse konservatore VMRO-DPMNE.

Lideri opozitar socialdemokrat, Zoran Zaev, i është bashkuar thirrjeve të protestuesve për dorëheqjen e Ivanovit, duke thënë se ai nuk ka nevojë të falet. “Jo të gjithë ne jemi kriminelë”, ka thënë Zaev,

Por Uashingtoni eshte i brengosur që Presidenti i Maqedonisë fali zyrtarët që hetohen për krime. Kërkojmë më shumë detale dhe sqarime. Megjithatë, deklarata e presidentit shkakton brengosje serioze rreth përkushtimit të Maqedonisë ndaj sundimit të së drejtës. Kështu thuhet në reagimin e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shkup, menjëherë pas deklaratës së presidentit maqedonas Gjorge Ivanov se do t’i falë politikanët që janë nën hetime për krime të ndryshme. Presidenti maqedonas Ivanov, në një pres konferencë të jashtëzakonshme sot pasdite, ka informuar se ka marrë vendim për të nënshkruar abolicion për të gjithë politikanët për të cilët janë duke u zhvilluar hetime, si dhe për një politikan i cili po vuan dënimin me burg. Vendimi i Ivanovit vjen në një kohë kur Prokuroria Speciale Publike ka ngritur procedura për krime të ndryshme zgjedhore, skandale korruptive e krime të tjera, kundër funksionarëve të lartë të VMRO-DPMNE-së së Nikolla Gruevskit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button