Bota

Rusia jashtë Rusisë: Dubai – një port i sigurt për të pasurit rusë

“New York Times”

Në lagjet ekskluzive dhe qendrat e pasura tregtare të qytetit më të madh të Emirateve të Bashkuara Arabe, rusët e pasur mund të ndërtojnë një jetë të re pa i ndërprerë lidhjet me atdheun e tyre.

Dima Tutkov ndihet i sigurt në një ishull artificial në buzë të Gjirit Persik. Nuk ka qëndrime anti-ruse për të cilat ai dëgjon në Evropë. Ai nuk vuri re gropa apo njerëz të pastrehë, ndryshe nga ajo që pa në Los Anxhelos. Edhe pse agjencia e tij e reklamave bën fitime të mëdha në shtëpi në Rusi, ai nuk duhet të shqetësohet se do të rekrutohet për të luftuar në Ukrainë.

“Dubai është shumë më i lirë – në çdo kuptim,” tha ai, i veshur me një bluzë të grisur në një kafene që sapo kishte hapur në qytet, ku fëmijët e tij tani ndjekin një shkollë britanike. “Ne jemi të pavarur nga Rusia,” tha ai. “Eshte shume e rendesishme”.
Një vit pas vendosjes së sanksioneve historike ndaj Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë, të pasurit rusë janë ende të pasur. Dhe në Dubai, qyteti më i madh i Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA), ata gjetën një strehë lufte.

Në shëtitoret e qyteteve përgjatë bregdetit, në qendrat luksoze tregtare dhe në rrugët periferike, gjuha ruse është bërë gjuha lingua franca . Oligarkët rrinë në resorte ekskluzive. Restorante nga Moska dhe Shën Petersburgu po bëjnë gara për të hapur restorante atje. Sipërmarrës si z. Tutkov menaxhojnë biznesin e tyre rus nga Dubai dhe fillojnë të reja.

Qendra tregtare në Dubai Marina tërheq rusët që po vizitojnë ose ata që janë zhvendosur në qytet.

Diaspora e re ruse e Dubait është e larmishme, duke përfshirë multi-miliarderët e goditur nga sanksionet dhe punëtorët e teknologjisë së klasës së mesme që ikin nga mobilizimi i urdhëruar nga Presidenti Vladimir Putin. Megjithatë, në një farë mase, ata kanë të njëjtën arsye për të qëndruar në Emiratet: vendi ka mbajtur fluturime direkte për në Rusi, ka mbajtur një qëndrim neutral për luftën në Ukrainë dhe, thonë ata, nuk tregon aspak armiqësi ndaj Rusët ndaj të cilëve janë të ekspozuar në Evropë.

“Pse të bësh biznes diku ku nuk trajtohesh miqësor,” tha Tamara Bigajeva, e cila kohët e fundit hapi një postë dykatëshe të një klinike kozmetike ruse që tashmë ka shumë klientë afatgjatë. “Në Evropë, ata padyshim nuk duan të na shohin”.

Në të vërtetë, avantazhi kryesor i Dubait është se ai është apolitik, mund të konkludohet nga biseda me rusët që janë vendosur atje. Ndryshe nga Evropa Perëndimore, nuk ka flamuj ukrainas të shfaqur publikisht dhe nuk ka mitingje solidariteti. Vetë lufta duket e largët. Kushdo që ushqen ndjenja anti-ruse në Dubai, ka shumë të ngjarë ta mbajë atë për vete, dhe në çdo rast, protestat në monarkinë autoritare të Emirateve janë të paligjshme dhe liria e tubimit është e kufizuar ashpër.

Prania e rusëve të pasur në Dubai në një kohë kur ata janë kryesisht të shkëputur nga Perëndimi tregon se Putini ka arritur të mbajë një kontratë sociale që është thelbësore për mbështetjen e tij në shtëpi: në këmbim të besnikërisë, ata që janë afër pushtetit mund të grumbullojnë një gamë të gjerë pasurinë.

Në fakt, një shkencëtare politike, Ekaterina Shulman, tha se Putini u la të kuptohet biznesmenëve se është gati të heqë më shumë pengesa për t’u pasuruar. Për shembull, ligji i fundit i përjashton deputetët nga detyrimi për të deklaruar publikisht të ardhurat dhe pasurinë e tyre.

“Keni përshtypjen se e kanë varrosur kokën në rërë. Ata ose nuk duan që ju të vini re se çfarë po ndodh midis Rusisë dhe Ukrainës, ose mendojnë se asgjë nuk ka ndryshuar”, tha Dmytro Kotelenets, një producent ukrainas që u shpërngul në Dubai me familjen e tij.

“Po, ne ju shkëputëm nga Bota e Parë, por gjërat nuk do të përkeqësohen për ju”, tha Shulmanova, duke përshkruar se si e sheh marrëveshjen e Putinit me elitën. “Së pari, ka ende shumë vende që janë miqësore me ne. Së dyti, do të keni shumë mundësi për t’u pasuruar edhe më shumë dhe ne nuk do t’ju ndjekim më penalisht për korrupsion”.

Publikisht, Putini po i kërkon elitës së avionëve të Rusisë që të zhvendosin fokusin e jetës dhe investimeve të tyre në Rusi. Megjithatë, të pasurit që janë shpërngulur në Dubai kanë ide të tjera.

“Për të gjithë ne, ky është një ishull i sigurt për një periudhë të caktuar kohore,” tha Anatoly Kamensky, një shitës rus i pasurive të paluajtshme që mburret se ekipi i tij shiti 300 milionë dollarë pasuri të paluajtshme në Dubai vitin e kaluar – shumica e tyre ruse. qytetarët. “Të gjithë përpiqen të parkojnë pronën e tyre diku”.

Kompania e pasurive të paluajtshme të zotit Kamenski, Soba Realty, festoi bumin e pasurive të paluajtshme në Dubai duke instaluar një kishë në miniaturë të Shën Vasilit dhe borë artificiale jashtë zyrës.

Një pjesë e ishullit të krijuar nga njeriu në Palm Jumeirah është e mbushur me restorante dhe klube nate ruse, një prej të cilëve u mbush të mërkurën mbrëma, ndërsa të ftuarit porositën shishe 1200 dollarësh shampanjë Dom Perignon të sjella nga kamerierë lozonjarë me spërkatës.

Kur një mysafir i dehur bërtiti “Lavdi Ukrainës”, kërcyesit reaguan menjëherë dhe e përcollën jashtë.

“Keni përshtypjen se ata i varrosën kokat e tyre në rërë,” tha Dmytro Kotelenets, një producent ukrainas i programeve argëtuese që u shpërngul në Dubai me familjen e tij, duke komentuar rusët rreth tij. “Ata ose nuk duan që ju të vini re se çfarë po ndodh midis Rusisë dhe Ukrainës, ose mendojnë se asgjë nuk ka ndryshuar.”

Në fjalimin e tij për gjendjen e kombit, Vladimir Putin u bëri thirrje rusëve të pasur që të “qëndrojnë pranë atdheut të tyre” dhe të sjellin financat në shtëpi, në vend që ta shikojnë Rusinë nga jashtë si “vetëm një burim të ardhurash”.

Në fakt, shumë rusë të pasur thjesht e kanë zhvendosur jetën e tyre në Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat – si pjesa tjetër e Lindjes së Mesme – refuzojnë t’i bashkohen sanksioneve perëndimore kundër Moskës.

“Jam në Dubai, Kuliram”, janë teksti i këngës më të dëgjuar aktualisht në Rusi, sipas të dhënave të Apple Music. “Po, jam i pasur dhe nuk e fsheh”, thuhet në vazhdim.

Emiratet kanë një popullsi prej rreth 10 milionë banorësh, nga të cilët vetëm rreth një milion janë qytetarë të Emirateve. Pjesa tjetër janë emigrantë, duke përfshirë miliona indianë dhe pakistanezë, dhe një numër më të vogël evropianësh dhe amerikanë.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë mbajtur fluturime direkte me Rusinë
Emiratet e Bashkuara Arabe kanë mbajtur fluturime direkte me Rusinë foto: Reuters

Një analizë e të dhënave të fluturimeve nga The New York Times pranverën e kaluar tregoi se Emiratet e Bashkuara Arabe u bënë destinacioni kryesor për fluturimet private nga Rusia në javët pas pushtimit, i cili filloi më 24 shkurt 2022. Që atëherë, apeli i vendit duket të kanë qenë vetëm në rritje.

Statistikat e qeverisë ruse tregojnë se rusët udhëtuan në Emiratet 1.2 milion herë në 2022, krahasuar me 1 milion në 2019 para pandemisë. Shumë nga ata vizitorë hodhën rrënjë: rusët ishin blerësit kryesorë të pasurive të paluajtshme në Dubai në vitin 2022, sipas të dhënave nga Betterhomes, një broker në Dubai.

Së pari, janë manjatët. Andrei Malnichenko, një miliarder rus i qymyrit dhe plehrave, u transferua në Emiratet e Bashkuara Arabe vitin e kaluar pasi u detyrua të largohej nga shtëpia e tij e gjatë në Zvicër nga sanksionet. Muajin e kaluar, në hollin e qetë të një resorti ekskluziv, një tjetër biznesmen rus i dënuar tha se ishte në qytet për të festuar ditëlindjen e tij.

Zyrtarët rusë dhe familjet e tyre po vizitojnë gjithashtu Dubain, megjithëse ata përpiqen të mbajnë një profil të ulët, dhe për arsye të mirë: në rajonin verilindor rus të Vologda, partia pro-Kremlinit “Rusia e Bashkuar” dëboi dy ligjvënës pasi postimet në mediat sociale treguan se ishin në Dubai. Njëri prej tyre, siç raportohet nga gazetarët rusë që kanë shqyrtuar postimet në rrjetet sociale, ka qenë me pushime në Dubai me Ksenia Shoigu, vajzën e ministrit rus të Mbrojtjes.

Shtigjet e elitës kryqëzohen në Angel Cake, një kafene miqësore me Instagramin që z. Tutkov, një sipërmarrës reklamash, hapi në ishullin e krijuar nga njeriu Bluewaters nën hijen e rrotës së Ferrisit më të lartë në botë. Një mysafir i shpeshtë i kafenesë, një ish-president i një kompanie të madhe ruse, tha: “Dubai po bëhet pjesë e Rusisë jashtë Rusisë”.

Prania e rusëve të pasur në Dubai në një kohë kur ata janë kryesisht të shkëputur nga Perëndimi tregon se Putini ka qenë në gjendje të mbajë një kontratë sociale që është thelbësore për mbështetjen e tij në vend: në këmbim të besnikërisë, ata që janë afër pushtetit mund të grumbullohen. pasuri e madhe.

Tutkov mohon se sanksionet kanë thyer ekonominë ruse. Agjencia e tij e reklamave, thotë ai, po nxjerr një fitim ndërsa kompanitë garojnë për të mbushur vrimën e lënë nga korporatat perëndimore që janë tërhequr nga Rusia. Midis klientëve të tij është Haier, një prodhues kinez i pajisjeve shtëpiake që përpiqet të depërtojë në një treg të dominuar nga markat më të njohura.

Është treguar se sanksionet e futura në sistemin financiar nuk janë pengesë. Verën e kaluar, rubla u hodh në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave kundrejt dollarit. Zoti Tutkov tha se ka përfituar nga kursi i këmbimit duke përdorur bankat ruse që nuk ishin nën sanksione për të transferuar një pjesë të fitimeve të agjencisë së tij të reklamave në Dubai.

“Ne i ndryshuam rubla në dollarë dhe i transferuam këtu,” tha ai. “Në dollarë, ne marrim një fitim të madh shtesë, e kuptoni? Dhe këtë e bëjnë të gjithë”.

Tutkov dhe familja e tij planifikonin të kalonin verën në Moskë. Megjithatë, pasi Putin shpalli mobilizimin vjeshtën e kaluar, ai nuk është më i sigurt se do të kthehet.

“Është një rrezik i madh”, tha 39-vjeçari Tutkov. “Po sikur të mos shkosh apo të të çojnë në ushtri apo diçka të tillë”?

Në diasporë përfshihen edhe ata që fitojnë më pak, mes tyre ka artistë, punonjës të teknologjisë dhe punonjës të kompanive perëndimore që kanë zhvendosur degët e tyre nga Moska në Dubai.

Dmitri Balakirev, i cili punonte në kompaninë teknologjike Ural Mountains, u largua nga Rusia sepse kundërshtoi luftën, tha ai, dhe shkoi në Dubai sepse kishte qenë në atë qytet më parë falë fluturimeve direkte nga Moska.

Balakirev vendosi të qëndrojë dhe të hapë një agjenci imobiliare. Ai vlerësoi se fluturimet direkte për në Rusi ka të ngjarë të mbeten, duke e lejuar atë të qëndrojë në kontakt me të afërmit e tij. Ai gjithashtu e sheh Dubain si një vend ku mund të ndërtojë një jetë.

Zyrtarët e Emirateve thonë se bankat e tyre respektojnë të gjitha rregullat e sanksioneve të SHBA. Në të vërtetë, shumë emigrantë rusë thonë se ndër pjesët më të vështira të lëvizjes në Dubai është hapja e një llogarie bankare, duke i atribuar pritjet disamujore kërkesave strikte bankare.

“Ka shumë rusë që nuk janë nën ndikimin e sanksioneve dhe që janë të interesuar për strehë të sigurta,” u tha gazetarëve Anwar Gargash, këshilltar diplomatik i Presidentit të Emirateve.

Ndër ata që gjetën strehim në Dubai vitin e kaluar është edhe ylli rus i popit Daria Zoteyeva, këngëtarja e hitit më të njohur rus për momentin. Ajo tani jeton në një ndërtesë luksoze të papërfunduar në shkretëtirë.

Natën, një shfaqje drite mbi Burj Khalifa, rrokaqiellin më të lartë në botë, shkëlqen në distancë.

Për të krijuar muzikë, Zotayeva tha në një intervistë që dha në një stol buzë rrugës, “duhet të jesh në humor të mirë”. Dubai, thotë ajo, është një “vend me diell” ku “lufta nuk të prek”. Ai refuzon të mbajë një qëndrim për luftën, të cilën e quan “e gjithë situata”.

Duke shpjeguar heshtjen e saj, ajo thotë se këtë e bën “për të mos humbur audiencën dhe për të fituar para”. “Sepse bëhet fjalë për shumë para. Janë shumë para”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button