Rajoni

Tsipras fiton mbështetjen për reformat; BE-ja, FMN-ja japin dritën jeshile

Alexis TsiprasKryeministri grek Aleksis Tsipras fitoi mbështetjen nga ligjvënësit të shtunën për propozimet për reforma të dhimbshme, që kanë për qëllim marrjen e një pakete të re shpëtuese ndërkombëtare, por ai u përball me një rebelim në partinë e tij, që mund të kërcënojë shumicën e tij në parlament.

Masat, të cilat kanë marrë një dritë jeshile fillestare nga zyrtarët e Bashkimit Evropian dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar, para një takimi të ministrave të financave të zonës euro, të shtunën, u miratuan me mbështetjen e partive opozitare pro-evropiane.

Me bankat e Greqisë që janë mbyllur prej dy javësh dhe krejtësisht të varura nga një fond shpëtimi kredi nga Banka Qendrore Evropiane, masat janë parë si një shans i fundit për të shmangur kolapsin e sistemit financiar dhe për të parandaluar Greqinë të dalë nga euro.
Në një shenjë ogurzezë për stabilitetin e qeverisë, megjithatë, 10 deputetë të grupimit qeverisës votuan kundër masave dhe 7 të tjerë nuk ishin të pranishëm, duke lënë Tsipras mangut nga 151 vende të nevojshme për shumicën e tij.
Ekspertët nga Komisioni Evropian, Banka Qendrore Evropiane dhe FMN-së e kalauan të premten, duke shqyrtuar çështjen greke për ndihmën dhe propozimet për reformat ekonomike që do të jenë kushtet për çdo kredi.

Një person i afërt me këtë çështje i tha Reuters se zyrtarët e BE-së dhe FMN-së u kishin dhënë qeverive të eurozonës një vlerësim pozitiv fillestar të kërkesës së Greqisë për një plan të ri.

Vlerësimi pozitiv, së bashku me një përfundim se Athina ka nevojë për një total prej rreth 74 miliardë euro për të përmbushur detyrimet e saj, do të përbëjnë një pjesë të rëndësishme të diskutimeve mes ministrave të financave të zonës euro, kur ata të takohen sot në Bruksel në 03:00 (1300 GMT).

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button