Rajoni

Eurodeputetja greke Eva Kaili e liruar nga burgu pas katër muajsh do të jetë në arrest shtëpie 

Eva Kaili, eurodeputetja greke e cila u bë fytyra më e njohur e skandalit të korrupsionit që goditi Parlamentin Europian, u lirua sot nga burgu pas më shumë se katër muajsh. Ajo do të jetë në arrest shtëpiak me një nanoleg elektronik, konfirmoi ai për Euronews avokati i saj, Sven Mary.
“Nuk do të komentoj më tej, përveç faktit se ky është një vendim logjik që mori shumë kohë për t’u marrë”, tha ai.
Vendimi vjen si befasi, duke qenë se u njoftua një ditë përpara paraqitjes së planifikuar para një gjyqtari mëngjesin e së enjtes.
Kaili u arrestua për herë të parë më 9 dhjetor, kur dyshohet se ishte “kapur në flagrancë” dhe i hoqi menjëherë imunitetin deputet. Ky deputet 44-vjeçar u akuzua më pas për përfshirje në korrupsion dhe pastrim parash dhe më pas u transferua në burgun Haren, i cili ndodhet në periferi të Brukselit.
Arrestimi i saj shkaktoi valë tronditëse dhe nxori në dritë një hetim mbi një skemë që përfshin shuma “të mëdha” parash dhe dhurata “të rëndësishme” që dyshohet se janë paguar nga Katari dhe Maroku për të ndikuar në politikëbërjen evropiane. Të dy vendet mohojnë çdo keqbërje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button