Bota

Lamtumirë Silvio Berlusconi!/ 15 mijë persona në shesh, 2300 zyrtarë marrin pjesë në ceremoninë mortore, mes tyre edhe Rama

15 mijë persona ndodhen në Piazza Duomo, ku po marrin pjesë në ceremoninë mortore të Silvio Berlusconit.
Arkivoli me trupin e Silvio Berlusconit arriti në katedralen në Milano pak pas orës 15:00 dhe makina në të cilën u transportua trupi i tij u pasua nga një kolonë e gjatë.

Të pranishëm në katedrale ishin 2300 zyrtarë që kanë arritur për lamtumirën e fundit të politikanit italian.

Flamujt u ulën në gjysmë shtizë dhe anëtarët e familjes, duke përfshirë fëmijët dhe ish-bashkëshorten e tij u ulën në rreshtin e parë të katedrales.

Përveç zyrtarëve lokalë, për t’i dhënë lamtumirën italianit kanë shkuar kryeministri Edi Rama, zyrtarë nga Brukseli, si dhe presidenti i Irakut, emiri i Katarit dhe kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban.

Gjithashtu në varrimin e ish kryeministrit ishin edhe presidentët e Interit, Napolit dhe Lazios, ndërsa sheshi është “pushtuar” nga tifozët më të zjarrtë të Milanit, të cilët mbajnë flamujt në duar.

Para mbërritjes së arkivolit në katedrale, Berlusconi u përcoll nga vila në Arcore, ku ishin mbledhur edhe një numër i madh qytetarësh.

“Ka vetëm një president”, tha një nga të pranishmit, sipas mediave italiane.

Pasi makina me arkë mortin u largua nga vila, ajo mbërriti në sheshin para Katedrales së Milanos, ku iu bënë edhe nderime ushtarake.

Ceremonia e varrimit u drejtua nga kryepeshkopi i Milanos, Mario Delpini, i cili tha se Berluskoni ishte një njeri i jetës dhe i dashurisë.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button