Bota

Rusia lëshon një urdhër-arresti për senatoren amerikane Lindsey Graham

Rusia ka lëshuar një urdhër arresti për senatorin amerikan Lindsey Graham për “deklarata rusofobike”, raportuan mediat ruse të hënën.

Zyrtarët rusë dhe mediat e kontrolluara nga shteti e kanë kritikuar Grahamin për komentet që ai bëri gjatë një takimi të premten në Kiev me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, vizita e tretë e tillë e politikanit amerikan që nga fillimi i luftës.

Në një video të ngjarjes, Zelensky, duke folur në anglisht, i tha Grahamit “Tani jemi të lirë. Dhe ne do të jemi.”

“Po. Dhe rusët po vdesin”, u përgjigj senatori amerikan.

Videoja – e cila u publikua në mediat sociale të Zelensky-t – më pas kalon në një kënd tjetër dhe Graham tha: “Janë paratë më të mira që kemi shpenzuar ndonjëherë”. 

Autoritetet ruse i janë përgjigjur videos sikur dy deklaratat e veçanta të Graham për vdekjen e ushtarëve rusë dhe ndihmën ushtarake amerikane për Ukrainën ishin të lidhura drejtpërdrejt. 

“Është e vështirë të imagjinohet një turp më i madh për një vend sesa të ketë senatorë të tillë,” tha të dielën zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. 

Komiteti Hetues i Rusisë urdhëroi hapjen e një çështjeje penale kundër Graham të dielën, duke deklaruar se ai “deklaroi përfshirjen financiare të Shteteve të Bashkuara në shkaktimin e vdekjes së qytetarëve rusë”.

Megjithatë, një video e pamonituar e shkëmbimit të publikuar më vonë tregon se dy frazat nuk ishin të lidhura dhe se Graham në fakt e bëri komentin për “paratë më të mira që kemi shpenzuar ndonjëherë” përpara se dikush të përmendte rusët që vdisnin në Ukrainë.  

Senatori amerikan i ka hedhur poshtë kritikat.

“Si zakonisht makina e propagandës ruse është e vështirë në punë”, tha Graham për Reuters. “Ka qenë një investim i mirë nga Shtetet e Bashkuara për të ndihmuar në çlirimin e Ukrainës nga kriminelët rusë të luftës.”

Nuk ishte hera e parë që komentet e Grahamit mbi luftën tërhoqën zemërimin e Moskës. 

Pasi Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë vitin e kaluar, Graham shkroi në Twitter se e vetmja mënyrë që lufta mund të fitohet është nëse dikush “të nxjerrë jashtë” Presidentin rus Vladimir Putin.

Në atë kohë, ambasadori i Moskës në Uashington e denoncoi deklaratën si “kriminale” dhe një “thirrje për terrorizëm”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button