Rajoni

SHBA dhe Ukraina duan të ndalojnë gazin rus përmes “Rrjedhës Turke”

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski në deklaratën e tij televizive në mesnatë bëri thirrje për sanksione më të ashpra kundër Moskës pasi forcat ruse sulmuan sërish objektiva civilë në Ukrainë.
Një grup pune i ekspertëve amerikanë dhe ukrainas propozon që në të ardhmen, karburanti blu rus për Evropën të kalojë vetëm përmes rrjetit ukrainas të transmetimit të gazit. Transitimi i gazit rus vetëm përmes Ukrainës praktikisht nënkupton ndërprerjen e furnizimeve të gazit natyror rus në BE përmes gazsjellësit “Rrjedha Turke”.
Plani, i postuar në faqen e internetit të presidentit ukrainas, parashikon gjithashtu sanksione kundër Lukoil, Gazprom dhe kompanive të tjera energjetike ruse, si dhe kundër menaxhimit të Rosatom, dhe ndërprerjen e përdorimit të uraniumit nga Rusia. Moska nuk po sheh “praktikisht asnjë rezultat” nga një pakt me Kombet e Bashkuara që supozohej të ndihmonte eksportet e grurit dhe plehrave të Rusisë dhe akuzon Perëndimin për krijimin e një ngërçi, tha Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, raportoi Reuters.

Rusia ka sinjalizuar se nëse një listë kërkesash për heqjen e pengesave ndaj këtyre eksporteve, kryesisht në aspektin financiar, nuk plotësohet, ajo nuk do të pranojë një zgjatje të marrëveshjes përtej 18 majit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button