Rajoni

Zgjedhjet në Turqi: Frika se mos votojnë edhe të vdekurit e tërmetit

“Recep Tajip Erdogan e vendos axhendën parazgjedhore në atë mënyrë që edhe nëse humbet, në planin afatgjatë, sërish do të jetë fituesi dhe do të kthehet së shpejti në pushtet”. Ky është parashikimi që ka ndarë me “K” një nga analistët më të rëndësishëm politikë të Turqisë, i cili ka kontakte si me kampin qeveritar, ashtu edhe me opozitën, pasi respektohet nga të dyja palët. Ai thekson se sot në Turqi të gjithë po punojnë në dy skenarë. 60% parashikojnë një fitore për Kemal Kilicdaroglu dhe 40% një rizgjedhje të Erdoganit.

Sondazhet tregojnë se e ardhmja e Turqisë do të vendoset në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të 28 majit, pasi sipas të gjitha sondazheve as Erdogani dhe as kundërshtari i tij nuk do të arrijnë 50%+1 në raundin e parë.

Megjithatë, në çdo rast, fitore apo disfatë, thuhet se presidenti i Turqisë është ai që do të përcaktojë të ardhmen e vendit. “Erdogan patjetër që po lufton për fitore edhe në këto zgjedhje. Ai po përmirëson përqindjet e tij dhe tashmë po i afrohet Kilicdaroglu, i cili kryeson me 2 me 5 pikë. Megjithatë, si një politikan me përvojë, presidenti i Turqisë po përgatitet për të gjitha eventualitetet, përfshirë edhe humbjen e tij”, thotë analisti politik.

“Nëse rizgjidhet do të vazhdojë punën me shumë probleme në ekonomi, por përballë do të ketë një opozitë të prishur me gjashtë parti që do të marrë kohë për të gjetur një lider të ri. Do të duhen vite që ata të rigrupohen dhe të përballen me Erdoganin në zgjedhjet presidenciale të vitit 2028!”. I njëjti burim pohon se “Erdogan duket se po e çon opozitën ku të dojë dhe po e fut në kurth. Nëse ai humbet, fituesi Kilicdaroglu do të marrë një vend të goditur nga tërmeti, me një ekonomi të thyer dhe deficite të mëdha, me arkën e bankës qendrore bosh. Ai duhet të marrë masa të jashtëzakonshme të ashpra. Ai mund të detyrohet të apelojë në FMN. Në të njëjtën kohë, presidenti turk premton strehim për viktimat e tërmetit që do të dorëzohet brenda një viti. 

Edhe nëse humbet, Erdogan do të lërë një ekonomi të varfëruar që do ta vështirësojë shumë qeverinë e ardhshme.

Aty ku opozita rrezikon të shkelë veten është premtimi i saj për të ndryshuar sistemin presidencial që kërkon 50%+1 për fituesin. “Kjo do të jetë një dhuratë për zotin Erdogan”, shpjegon analisti. “Ai vetë sot nuk mund të pranojë se ka bërë një gabim dhe të ndryshojë vetë regjimin. Por Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e Erdoganit ka një përqindje të qëndrueshme prej 34% deri në 36%. Këtë e tregojnë të gjitha sondazhet. Kjo nuk ka ndryshuar as në kohët më të vështira ekonomike. Sapo opozita të ndryshojë qeverinë, në mes të krizës ekonomike që të gjithë e marrin si të mirëqenë në sfond, presidenti i Turqisë mund të shtrydh zotin Kilicdaroglu për zgjedhje të parakohshme, të nxjerrë ndjekësit e tij në rrugë ndoshta dhe së bashku me zgjedhjet komunale. për të fituar shumicën vetëm.

Në ndryshim nga kjo analizë, kolumnisti i gazetës Oksijen, Mehmet Yilmaz, argumenton se “Erdogani nuk ka lepur në kapelë, nuk ka mjetet për të bërë një fushatë klasike elektorale dhe për të ndaluar varfërimin e popullit. Duke qenë se e ka kuptuar këtë, po mundohet të blejë kohë dhe t’i çojë zgjedhjet në raundin e dytë. Ai llogarit se votuesit konservatorë që nuk do ta votojnë në raundin e parë nuk do të shkojnë në votime në raundin e dytë dhe mendon se kjo është e mjaftueshme për të fituar”.

Megjithatë, shumica e analistëve politikë besojnë se presidenti turk nuk po parashikon vetëm hapat e tij të ardhshëm, por edhe ato që do të vijnë. Kompanitë e sondazheve parashikojnë një derbi. Kjo është edhe arsyeja që shprehen shumë dyshime për mënyrën se si do të votojnë të dëmtuarit nga tërmeti, pasi miliona qytetarë kanë lënë shtëpitë e tyre dhe jetojnë në provincat perëndimore dhe askush nuk e di se si dhe ku do ta ushtrojnë të drejtën e votës.

Zyrtarisht 50,000 njerëz u vranë nga tërmeti i 6 shkurtit. Megjithatë, banorët e 11 provincave dhe shumë anëtarë të ekipeve të shpëtimit pohojnë se numri i të vdekurve është shumë herë më i lartë. Frika e shprehur është se ekziston mundësia që “të votojnë edhe të vdekurit”. “Në zonat e prekura nga tërmeti, në rrënojat u gjetën shumë identitete. Ne duhet të parandalojmë që këto identitete të përdoren nga të tjerët. Për momentin nëse dikush që duket si mbajtësi i vërtetë do të marrë kartën e identitetit, do të mund të votojë në vend të tij”, thotë sekretarja e përgjithshme e organizatës joqeveritare Oy ve Otesi, Ahu Sun, në intervistën e saj për Oksijen. Gazete. Autoritetet turke mohojnë këto pretendime dhe deklarojnë se emrat e viktimave të tërmetit nuk do të jenë në listat zgjedhore. Por kjo vlen për shifrat zyrtare. Opozita po shqyrton informacionet për të vdekurit e paregjistruar.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button