Sporti

Holanda në gjysmëfinale me Argjentinën

holandaHolanda ka arritur që të kualifikohet në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror, pasi që ka arritur të mposhtë vetëm në penalti Kosta Rikën. Rezultati pas kohës së rregullt ishte 0-0.

Dominimi në fillim të takimit i takoi Holandës, por ata nuk arritën të shënojnë.

Van Persie dhe Depay kishim mundësitë e shënimit, por Costa Rica u mbrojt shumë mirë.

Pjesa e parë përfundoi me rezutlat 0-0, kurse as pjesa e dytë nuk mjaftoi me Holandën.
higuain 1
Pjesa e dytë e kësaj ndeshje ishte mjaft dinamike, me Holandën që sulmoi furishëm dhe që kërkoi folin e fitores.

Vlen të përmenden rastet e Van Persiet dhe Sneijder, kur edhe ky i fundit qëlloi shtyllën nga gjuajtja e lirë.

Vazhdimet u zhvilluan në mënyrë dramatike, pasi Kosta Rika kishte një rast shumë të mirë, teksa nga ana tjetër Holanda qëlloi edhe traversën nga një goditje e Lens.

Në penalti Kosta Rika gaboi dhe Holanda i fitoi ato pasi Krul ndali një goditje të Krul dhe u tregua mjaft i vëmendshëm.

Në gjysmëfinale do të përballen Argjentina dhe Holanda, një duel i jashtëzakonshëm i dy skuadrave që kanë lojtarët me teknikën me të mirë në botën e futbollit.

[yop_poll id=”5″]

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button