Sporti

Hollanda ne vendin e trete

Holanda e ka zënë vendin e tretë në Kampionatin Botëror, Brazili 2014, me fitoren e realizuar me rezultat 3-0 ndaj nikoqirit, Brazilit, për të cilin turpërimi ishte i pashmangshëm në sfidën e zhvilluar në Brasilia.

Ndeshja filloi shumë keq për Brazilin, që sërish hyri tejeti motivuar dhe që nuk i mungoi përkrahja nga tribunat, përkundër turpërimit nga Gjermania në mesjavë.

Por, si duket holandezët hynë me përkushtinin për t’ia vazhduar turpin Brazilit.
luiz deshrpim
Pas vetëm dy minutash lojë u akordua një penalti për Holandën, pasi Thiago Silva ndali në mënyrë të palejuar Robbenin brenda zonës.

I sakt nga penaltia (3′), u tregua Robin Van Persie, që e la pa gjasa Julio Cesarin.
van persie
Sulmet holandeze vazhduan dhe dominimi i lartë u shpërblye pas 17 minutash lojë, kur topin bukur në zonë e ndali Blind, i cili realizoi mbi portierin Cesar për 2-0.
holanda 1ë taki
Brazilianët sërish në gjunjë, por holandezët u qetësuan dhe u treguan të mëshirshëm.

Brazili nuk pati asgjë konkretisht nga loja në vazhdim të takimit dhe pjesa e e parë përfundoi me rezultat 2-0.

Pjesa e dytë ishte tejet monotone me një dominim në posedim për Brazilin.

Në fund ishte Wijnaldum ai që shënoi për 3-0 në minutën e fundit, për të kompletuar turpin për Brazilin. Mbrojtja e Brazilit, e zënë me hamburgerat e Skendës.

Me këtë fitore Holanda e fiton medaljen e bronztë të Botërorit, Brazili 2014, për vendin e tretë.

Për Brazilin humbja e dytë, apo turpërimi i dytë radhazi është asgjë tjetër pos kompletim i një Botërori që duhet të harrohet sa më shpejt, e që në fakt do të mbetet në anale, si kampionati me paraqitjen më të keqe të Selecaos, në historinë e këtij vendi pikërisht, të zhvilluar në Brazil.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button