Kosova

Lajçak: Mes Kosovës dhe Serbisë do të ketë normalizim të dalluar ose konfrontim

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka takuar këtë mëngjes në Prishtinë kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin.

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka takuar këtë mëngjes në Prishtinë kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin.

Mes Kosovës dhe Serbisë do të ketë normalizim të ndryshim ose konfrontim, tha Lajçak në jetën e dhënë për mediat.

“Kam ardhur në Prishtinë për të biseduar me kryeministrin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Bislimi drejt normalizimit pas takimit të 2 Majit. Është e rëndësishme të kemi të qartë hapat dhe për këtë kishim një diskutim të tillë në të gjitha aspektet me të cilat janë qëllimet e tyre në Beograd. Do të takoj dy kryenegociatorit, Bislimin dhe Petkoviç të hënën në Bruksel. Është e rëndësishme të kemi qartësi, kemi gjetur, kemi aneksin është e rrugës që kemi të qartë hapin, të dytin e të tretin. Ky ishte qëllimi, kishim një takim intensiv por të frytshëm me kryeministrin Kurti”.

Përfaqësuesi i BE-së njoftoi se gjatë pasdites do të shkojë në veri të Kosovës, për të kërkuar të dhënat e lokalit atje.

“Këtë pasdite do të shkoj në Kosovë do të takohen me përfaqësuesit lokalë dhe të nga afër që nuk do të shohin një zgjidhje politike që do të bëjë që të ketë fokusimin dhe zbatimin e saj për normalizim.

Mund të kemi normalizim ose konfrontim dhe nuk duam të fokusohemi në normalizim, prandaj duam të evitojmë çdo përshkallëzim ose konfrontim. Nuk është në interesin e askujt. Diskutuam përfundimin e BE-së për draftin e statutit të Asociacionit me Kurtin dhe besoj se është e qartë procesi.

Po shkoj në Veri dhe padyshim që më intereson edhe të takojë kryetarin e Mitrovicës së Jugut dhe të shoh perspektivën e tij për gjendjen. Puna e fasilit është të gjejë gjuhë të përbashkët dhe po këto gjëra të bëjmë, ç’ka është e pranueshme për Bashkimin Evropianuesit është në normat dhe vlerat evropiane, që është në lidhje me mua”, deklaroi Lajçak.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button