Kosova

Ministri Sveçla: Janë identifikuar personat që sulmuan gazetarin Valon Sylën, pritet arrestimi i tyre

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka njoftuar se janë identifikuar sulmuesit e gazetarit Valon Syla, raporton Express.

“Sulmi ndaj kujtdo është vepër e rëndë ndërsa bëhet më i papranueshëm kur i drejtohet një gazetari, puna dhe liria e shprehjes të së cilit janë të garantuara me legjislacionin tonë dhe jo vetëm.

Si qytetar dhe si Ministër i Punëve të Brendshme natyrisht jam shqetësuar me sulmin e mbrëmshëm ndaj gazetarit Valon Syla. Si shoqëri dhe si pjesë e institucioneve angazhohemi për një shtet ku mbizotëron demokracia e ku mendimi ndryshe nuk ballafaqohet me sulm të çfarëdo lloj forme.

Pas hetimeve intenzive të Policisë së Kosovës tashmë janë identifikuar sulmuesit e gazetarit Syla dhe shumë shpejtë kryesit e këtij akti do të sillen para drejtësisë.

Institucionet e sigurisë do të vazhdojnë angazhimin për garantimin dhe respektimin e të drejtave të çdo qytetari tonë të cilat janë të pacënueshme dhe të padiskutueshme”.

***

Gazetari dhe analisti i emisionit Pressing në T7, Valon Syla është sulmuar ne mbremjen e dates 11 prill nga tre persona. Për pasojë, Syla ka pësuar lëndime të lehta në kokë. Syla, i cili ishte pjesë e emisionit Pressing në një debat që lidhje me gjykimin e ish-krerëve të UÇK-së në Hagë, është sulmuar pak minuta pasi që ka dalë nga studioja. Siç kupton Gazeta Express, tre persona e kanë ndjekur Sylën deri te Bregu i Diellit. Sulmi ndaj tij ka ndodhur para lokalit të quajtur “Image”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button