Arte

Nata e parë e Eurovision, ja shtetet e kualifikuara për finalen e madhe

Të martën mbrëma (9 maj) në Liverpul është mbajtur gjysmëfinalja e parë e festivalit evropian të këngës ‘Eurovision 2023’.

Në “Liverpool Arena” kanë interpretuar mbreme përfaqësuesit e 15 shteteve, të cilët kanë konkurruar për njërin nga 10 vendet për finalen e së shtunës.

Lista e plotë e shteteve që konkurruan në gjysmëfinalen e parë:

 1. Norvegjia | Alessandra – Queen of Kings
 2. Malta | The Busker – Dance (Our Own Party)
 3. Serbia | Luke Black – Samo Mi Se Spava
 4. Letonia | Sudden Lights – Aija
 5. Portugalia | Mimicat – Ai Coracao
 6. Irlanda | Wild Youth – We Are One
 7. Kroacia | Let 3 – Mama SC!
 8. Zvicra| Remo Forrer –Watergun
 9. Izraeli | Noa Kirel – Unicorn
 10. Moldavia | Pasha Parfeni – Soarele si Luna
 11. Suedia | Loreen – Tattoo
 12. Azerbajxhani | TuralTuranX – Tell Me More
 13. Republika Çeke | Vesna – My Sister’s Crown
 14. Holanda | Mia Nicolai & Dion Cooper – Burning Daylight
 15. Finlanda | Kaarija – Cha Cha Cha

 

Pas votimeve dolen 10 kenget fituese te cilat kalojne ne naten finate te shtunes.

Shtetet e kualifikuara për në finalen e madhe:

Kroacia | Let 3 – Mama SC!

Republika Çeke | Vesna – My Sister’s Crown

Zvicra| Remo Forrer – Watergun

Serbia | Luke Black – Samo Mi Se Spava

Suedia | Loreen – Tattoo

Finlanda | Kaarija – Cha Cha Cha

Portugalia | Mimicat – Ai Coracao

Norvegjia | Alessandra – Queen of Kings

Izraeli | Noa Kirel – Unicorn

Moldavia | Pasha Parfeni – Soarele si Luna

Gjysmëfinalja e dytë e Eurovisionit zhvillohet të enjten (11 maj), në të cilën do të interpretojë edhe Albina Kelmendi dhe familja e saj që e përfaqësojnë Shqipërinë.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button