Bota

Tina Turner, superylli i pandalshëm, vdiq në moshën 83-vjeçare.

Nju Jork – Tina Turner, këngëtarja dhe interpretuesja e pandalshme e skenës që u bashkua me bashkëshortin Ike Turner për një seri dinamike të rekordeve hit dhe shfaqjeve live në vitet 1960 dhe 1970 dhe i mbijetoi martesës së saj të tmerrshme për të triumfuar në moshën e mesme me top-listën ” Çfarë ka të bëjë dashuria me të”, ka vdekur në moshën 83-vjeçare.

Turner vdiq të martën, pas një sëmundjeje të gjatë në shtëpinë e saj në Küsnacht pranë Cyrihut, Zvicër, sipas menaxherit të saj. Ajo u bë një shtetase zvicerane një dekadë më parë.

“Ajo ishte me të vërtetë një interpretuese dhe këngëtare jashtëzakonisht e talentuar,” shkroi në Twitter Mick Jagger, të cilin Turner e ndihmoi në formimin e pranisë së tij dinamike në skenë. “Ajo ishte frymëzuese, e ngrohtë, qesharake dhe bujare. Ajo më ndihmoi shumë kur isha i ri dhe nuk do ta harroj kurrë.”

Pak yje udhëtuan deri tani – ajo lindi Anna Mae Bullock në një spital të veçuar në Tenesi dhe i kaloi vitet e saj të fundit në një pronë prej 260,000 metrash katrorë në Liqenin e Cyrihut – dhe kapërceu kaq shumë. E goditur fizikisht, e shkatërruar emocionalisht dhe e shkatërruar financiarisht nga marrëdhënia e saj 20-vjeçare me Ike Turner, ajo u bë një superstar e vetme në të 40-at e saj, në një kohë kur shumica e bashkëmoshatarëve të saj ishin në rrugë për të zbritur dhe mbeti një shorti kryesor i koncerteve për vite më pas.

Me admirues që varionin nga Beyonce e deri te Mick Jagger, Turner ishte një nga artistët më të suksesshëm në botë, i njohur për një bërthamë të preferuarave të pop-it, rock-ut dhe ritmit dhe blues: “Proud Mary”, “Nutbush City Limits”, “River Deep, Mountain High “, dhe hitet që ajo pati në vitet ’80, mes tyre “What’s Love Got To Do with It”, “Ne nuk kemi nevojë për një hero tjetër” dhe një cover të “Let’s Stay Together” të Al Green.

Shenjat e saj dalluese ishin kontraltoja e saj e zhurmshme, buzëqeshja e saj e guximshme dhe mollëzat e forta, paleta e parukeve dhe këmbët muskulare, të shpejta që ajo nuk turpërohej të tregonte. Ajo shiti më shumë se 150 milionë disqe në mbarë botën, fitoi 12 Grammy, u votua së bashku me Ike në Hall of Fame në Rock and Roll në 1991 (dhe e vetme në 2021) dhe u nderua në Qendrën Kennedy në 2005, me Beyoncé dhe Oprah. Winfrey ndër ata që e lavdërojnë atë. Jeta e saj u bë baza për një film, një muzikal në Broadway dhe një dokumentar HBO në vitin 2021, të cilin ajo e quajti lamtumirë publike.

Derisa u largua nga bashkëshorti i saj dhe zbuloi historinë e tyre të pasme, ajo njihej si folja e pangopur në skenë e Ike-it të patundur, zonjës kryesore të “Ike and Tina Turner Revue”. Ike u faturua i pari dhe drejtoi shfaqjen, duke zgjedhur materialin, aranzhimet, këngëtarët mbështetës. Ata bënë turne vazhdimisht për vite me radhë, pjesërisht sepse Ike shpesh nuk kishte para dhe nuk dëshironte të humbiste një koncert. Tina Turner u detyrua të vazhdonte me bronkit, me pneumoni, me një mushkëri të djathtë të rënuar.

Këngëtari veteran i Blues dhe soul, Ike Turner, ulet me avokatin e tij Ken Kahn të premten, 16 shkurt 1990 në sallën e gjyqit Santa Monica, Kaliforni. Turner, 58 vjeç, ish-bashkëshorti i fitueses së Grammy, Tina Turner, u dënua me katër vjet burg për akuzat e kokainës.
Herë të tjera, shkaku i fatkeqësive të saj ishte vetë Ike.

Siç tregon ajo në kujtimet e saj, “Unë, Tina”, Ike filloi ta godiste jo shumë kohë pasi u takuan, në mesin e viteve 1950, dhe vetëm sa u bë më i egër. I provokuar nga çdo gjë dhe kushdo, ai i hidhte kafe të nxehtë në fytyrë, e mbyste ose e rrihte derisa t’i mbylleshin sytë, pastaj e përdhunonte. Para një shfaqjeje, ai i theu nofullën dhe ajo doli në skenë me gojën plot gjak.

E tmerruar nga të qenit me Ike dhe nga të qenit pa të, ajo vlerësoi besimin e saj budist në mesin e viteve 1970 duke i dhënë asaj një ndjenjë force dhe vetëvlerësimi dhe më në fund u largua në fillim të korrikut 1976. Revue Ike and Tina Turner ishte planifikuar të hapte një turne për të shënuar dyqindvjetorin e vendit, kur Tina doli fshehurazi nga dhoma e tyre e hotelit në Dallas, me vetëm një kartë krediti Mobil dhe 36 cent, ndërsa Ike flinte. Ajo kaloi me nxitim në një autostradë aty pranë, duke shmangur mezi një kamion me shpejtësi, dhe gjeti një hotel tjetër për të qëndruar.

“Unë e shikova atë (Ike) dhe mendova: “Ti më ke rrahur për herë të fundit, o pinjoll”, kujton ajo në kujtimet e saj.

Turner ishte ndër të famshmit e parë që foli sinqerisht për abuzimin në familje, duke u bërë një heroinë për gratë e dhunuara dhe një simbol i qëndrueshmërisë për të gjithë. Ike Turner nuk e mohoi keqtrajtimin e saj, megjithëse u përpoq të fajësonte Tina për problemet e tyre. Kur ai vdiq, në vitin 2007, një përfaqësues i ish-gruas së tij tha thjesht: “Tina është në dijeni që Ike ka ndërruar jetë”.

Pak nga kjo ishte e dukshme për fansat e shumtë të Ike dhe Tina. The Turners ishin një akt i nxehtë për pjesën më të madhe të viteve 1960 dhe në vitet 1970, duke u evoluar nga baladat blu të tilla si “A Fool in Love” dhe “It’s Going to Work Out Fine” deri në kopertinat e mrekullueshme të “Proud Mary” dhe “Come Together”. ” dhe këngë të tjera rock që i sollën sukses të kryqëzuar.

Ata u hapën për Rolling Stones në 1966 dhe 1969 dhe u panë duke performuar një version epshor të Otis Redding “I’ve Been Loving You Too Long” në dokumentarin e 1970 të Stones “Gimme Shelter”. Laurence Fishburne dhe Angela Bassett dhanë interpretime të nominuara për Oscar si Ike dhe Tina në filmin e vitit 1993 “What’s Love Got to Do with It”, bazuar në “Unë, Tina”, por ajo do të thoshte se rijetimi i viteve të saj me Ike ishte kaq i dhimbshëm që ajo. nuk mundi ta shihte filmin).

Ripërpunimi i “Proud Mary” nga Ike dhe Tina, fillimisht një hit i ngushtë dhe me ritëm të mesëm për Creedence Clearwater Revival, ndihmoi në përcaktimin e imazhit të tyre të sigurt dhe seksual. Në sfondin e kitarës së zhurmshme dhe baritonit të këndshëm të Ike, Tina filloi me disa fjalë të folura se si disa njerëz donin të dëgjonin këngë që ishin “të bukura dhe të lehta”.

“Por është kjo një gjë,” paralajmëroi ajo, “e shihni, ne kurrë nuk bëjmë asgjë të mirë dhe të lehtë.

“Ne e bëjmë gjithmonë mirë – dhe ashpër.”

Por nga fundi i viteve 1970, karriera e Turner dukej e përfunduar. Ajo ishte 40 vjeç, albumi i saj i parë solo kishte dështuar dhe shfaqjet e saj live ishin kryesisht të kufizuara në qarkun e kabaresë. E dëshpëruar për punë dhe para, ajo madje pranoi të bënte turne në Afrikën e Jugut kur vendi u bojkotua gjerësisht për shkak të regjimit të tij racist të aparteidit.

Yjet e rock-ut ndihmuan ta kthente atë. Rod Stewart e bindi atë të këndonte “Hot Legs” me të në “Saturday Night Live” dhe Jagger, i cili kishte huazuar hapur disa nga lëvizjet e Turner në skenë, këndoi “Honky Tonk Women” me të gjatë turneut të Stones 1981-82. Në një festë dëgjimi për albumin e tij të vitit 1983 “Let’s Dance”, David Bowie u tha mysafirëve se Turner ishte këngëtarja e tij e preferuar femër.

Më e popullarizuar në Angli në atë kohë sesa në SHBA, ajo regjistroi një version të ashpër të “Let’s Stay Together” në studiot e EMI Abbey Road në Londër. Nga fundi i vitit 1983, “Le të qëndrojmë së bashku” ishte një hit në të gjithë Evropën dhe në prag të prishjes në shtete. Një burrë A&R në Capitol Records, John Carter, i kërkoi labelit që ta nënshkruante atë dhe të bënte një album. Ndër materialet e paraqitura asaj ishte një baladë reflektuese pop-reggae, e shkruar bashkë nga Terry Britten dhe Graham Lyle dhe që fillimisht u hodh poshtë nga Tina si “i mjerë”.

“Thjesht mendova se ishte një këngë e vjetër pop dhe nuk më pëlqeu”, tha ajo më vonë për “Çfarë duhet të bëjë dashuria me të”.

Albumi “Private Dancer” i Turner doli në maj 1984, shiti më shumë se tetë milionë kopje dhe shfaqi disa këngë hit, duke përfshirë këngën e titullit dhe “Better Be Good To Me”. Ai fitoi katër Grammy, mes tyre rekordin e vitit për “What’s Love Got to Do With I t”, kënga që erdhi për të përcaktuar imazhin me sy të qartë të viteve të saj pas Ike.

“Njerëzit më shikojnë tani dhe mendojnë se çfarë jete të nxehtë duhet të kem jetuar – ha!” ka shkruar ajo në kujtimet e saj.

Edhe me Ike, ishte e vështirë ta ngatërronim atë me një romantike. Zëri i saj nuk ishte kurrë “i bukur” dhe këngët e dashurisë nuk ishin kurrë specialiteti i saj, pjesërisht sepse kishte pak përvojë për të nxjerrë. Ajo ka lindur në Nutbush, Tennessee në vitin 1939 dhe do të thoshte se nuk mori “asnjë dashuri” as nga nëna e as nga babai i saj. Pasi prindërit e saj u ndanë, ajo lëvizte shpesh nëpër Tenesi dhe Misuri, duke jetuar me të afërm të ndryshëm. Ajo ishte mikpritëse, i pëlqente të këndonte dhe si adoleshente shikonte klubet bluz në St. Tina nuk u kujdes shumë për pamjen e tij herën e parë që e pa atë, në Club Manhattan.

“Më pas ai u ngrit në skenë dhe mori kitarën e tij,” shkroi ajo në kujtimet e saj. “Ai goditi një notë dhe unë mendova, ‘Jezus, dëgjo këtë djalë të luajë’.”

Tina shpejt bëri lëvizjen e saj. Gjatë ndërprerjes në një shfaqje të Ike Turner në Club D’Lisa aty pranë, Ike ishte vetëm në skenë, duke luajtur një melodi blues në tastierë. Tina e njohu këngën, “You Know I Love You” të B.B. King, mori një mikrofon dhe këndoi së bashku. Siç e kujtoi Tina, një Ike i habitur thirri “Giirrlll!!” dhe kërkoi të dinte se çfarë tjetër mund të performonte. Për shkak të kundërshtimeve të nënës së saj, ajo pranoi të bashkohej me grupin e tij. Ai e ndryshoi emrin e saj të parë në Tina, i frymëzuar nga heroina e librave komik Sheena, Mbretëresha e xhunglës, dhe ndryshoi mbiemrin duke u martuar me të, në vitin 1962.

Në momente të rralla butësie nga Ike, Tina e shijoi suksesin vetë. Ajo shtoi një vokal shpërthyes kryesor në produksionin titanik të Phil Spector të “River Deep, Mountain High”, një dështim në SHBA kur u publikua në 1966, por një hit jashtë shtetit dhe përfundimisht një standard. Ajo u shfaq gjithashtu si Mbretëresha Acid në versionin e filmit të vitit 1975 të operës rock të Who “Tommy”. Puna më e fundit filmike përfshinte “Mad Max Beyond Thunderdome” dhe një film në “Çfarë ka të bëjë dashuria me të”.

Turner kishte dy djem: Craig, me saksofonistin Raymond Hill; dhe Ronald, me Ike Turner. (Craig Turner u gjet i vdekur në vitin 2018 nga një vetëvrasje e dukshme). Në një kujtim të botuar më vonë në 2018, “Tina Turner: My Love Story”, ajo zbuloi se kishte marrë një transplant të veshkës nga bashkëshorti i saj i dytë, ish-drejtuesi i regjistrimit të EMI, Erwin Bach.

Jeta e Turner dukej një argument kundër martesës, por jeta e saj me Bach ishte një histori dashurie që Tina më e re nuk do ta besonte të mundshme. Ata u takuan në mesin e viteve 1980, kur ajo fluturoi në Gjermani për promovim rekord dhe ai e mori atë në aeroport. Ai ishte më shumë se një dekadë më i ri se ajo – “fytyra më e bukur”, tha ajo për të në dokumentarin HBO – dhe tërheqja ishte e ndërsjellë. Ajo u martua me Bach në vitin 2013, duke shkëmbyer betimet në një ceremoni civile në Zvicër.

“Është ajo lumturia për të cilën njerëzit flasin,” i tha Turner shtypit në atë kohë, “kur nuk dëshiron asgjë, kur më në fund mund të marrësh frymë thellë dhe të thuash: “Gjithçka është mirë”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button