Trump shet rezidencën e tij në Mar-a-Lago, i druhej sekuestrimit

Donald Trump shiti shtëpinë e tij luksoze në Mar-a-Lago në Florida vetëm disa javë para se të arrestohej në Atlanta për hetimin e votës në Xhorxhia. Sipas mediave amerikane, manjati mund të ketë transferuar pronën e tij në një organizatë në pronësi të djalit të tij të madh Donald Junior, nga frika e sekuestrimeve gjyqësore. Kur ishte president i Shteteve të Bashkuara, Mar-a-Lago u bë “Shtëpia e Bardhë” në sezonin e dimrit.

Sipas listës së pasurive të paluajtshme Zilloë, resorti u ble më 4 gusht për 422 milionë dollarë, javë përpara se manjati të dorëzohej në burgun e qarkut Fulton në Xhorxhia, ku u arrestua të enjten dhe u lirua me kusht për përpjekje për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve në vitin 2020 në Xhorxhia. Por, sipas The Express , ish-presidenti mund të mos e ketë “shitur” pronën, por thjesht ia ka transferuar pronën e tij djalit të madh në 1100 S Ocean Boulevard a Palm Beach.

Ndërsa shtëpia nuk është e listuar nga Zilloë si “Mar-a-Lago”, adresa përputhet me atë të rezidencës së Trump në Palm Beach, si dhe përmasat e saj. Sipas faqes, hera e fundit që prona u shit ishte 6 Prilli 1995, pikërisht në të njëjtën datë kur ish-presidenti e shndërroi në rezidencë, të cilën e bleu në 1985 për 2 milionë dollarë. Në atë kohë, Zillow raportoi se rezidenca ishte blerë për 12 milionë dollarë.

Ndërsa Zillow nuk jep detaje se kush e bleu pronën, faqja SunBiz thotë se pronari aktual i Mar-a-Lago është një kompani e quajtur Mar-a-Lago Inc., në pronësi të djalit të madh të ish-presidentit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *