Rajoni

Vuçeviq: Ushtria mbetet në nivelin më të lartë të gatishmërisë luftarake

Ministri i Mbrojtjes Millosh Vuçeviq tha sot se Forcat e Armatosura të Serbisë (SAF) do të qëndrojnë në nivelin më të lartë të gatishmërisë luftarake deri të premten dhe se formacionet e ushtrisë do të vendosen plotësisht përgjatë vijës administrative deri në orën 14:00 të ditës së sotme.

Vuçeviq tha se thelbi është që Forcat e Armatosura të mbeten në nivelin më të lartë të gatishmërisë luftarake, por se pret që kjo çështje të zgjidhet politikisht, jo me luftë.

Ai shtoi se shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, gjenerali Milan Mojsiloviq, është në bisedime të vazhdueshme me KFOR-in, detyra e të cilit është, siç tha Vuçeviq, të sigurojë paqen dhe sigurinë e popullit serb në Kosovë dhe Metohi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button