AmerikaBota

9 të vdekur dhe 7 të plagosur nga të shtënat në një qendër tregtare në Teksas

Allen, Teksas – Një person i armatosur vrau tetë persona dhe plagosi shtatë të tjerë – tre në gjendje kritike –  në një qendër tregtare në zonën e Dallas-it përpara se të qëllohej për vdekje nga një oficer policie që ndodhej aty pranë, thanë autoritetet të shtunën.

Autoritetet nuk dhanë menjëherë detaje për viktimat, por dëshmitarët raportuan se kishin parë fëmijë mes tyre. Disa thanë se panë gjithashtu atë që dukej të ishte një oficer policie dhe një roje sigurie qendrore pa ndjenja në tokë.

Të shtënat ishin episodi i fundit i dhunës me armë që ka goditur vendin. Ajo bëri që qindra blerës të iknin në panik.

Policia e Allen tha në një postim në Facebook se nëntë viktima ishin dërguar në spitale. Medical City Healthcare, një sistem spitalor i zonës së Dallasit, tha në një deklaratë me shkrim se po trajtonte tetë persona nga mosha 5 deri në 61 vjeç.

Videoja e Dashcam-it që qarkulloi në internet tregonte një person të armatosur që dilte nga një automjet jashtë qendrës tregtare dhe filloi menjëherë të qëllonte mbi njerëzit në trotuar. Më shumë se tre duzina të shtëna mund të dëgjoheshin ndërsa automjeti që regjistronte videon u largua.

Një oficer i policisë Allen ishte në zonë në një telefonatë pa lidhje me ngjarjen kur dëgjoi të shtëna në orën 15:36, shkroi departamenti i policisë në Facebook.

“Oficeri qelloi  të dyshuarin dhe e neutralizoi kërcënimin. Më pas ai thirri personelin e urgjencës. Nëntë viktima u transportuan në spitalet lokale nga Departamenti i Zjarrfikësve Allen”, shkruan agjencia në postimin në Facebook. “Nuk ka më një kërcënim aktiv.”

Vrasjet masive po ndodhin me një frekuencë marramendëse në Shtetet e Bashkuara këtë vit: mesatarisht rreth një në javë, sipas një analize të të dhënave të AP/USA Today.

Shtëpia e Bardhë tha se Presidenti Biden ishte informuar për të shtënat dhe se administrata kishte ofruar mbështetje për zyrtarët lokalë. Guvernatori republikan i Teksasit, Greg Abbott, i cili ka nënshkruar ligjet për lehtësimin e kufizimeve të armëve të zjarrit pas të shtënave masive në të kaluarën, e quajti atë një “tragjedi të patregueshme”.

Një turmë prej qindra njerëzish që kishin bërë pazar qëndruan jashtë, përballë qendrës tregtare, të shtunën në mbrëmje. Oficerët qarkulluan mes tyre duke pyetur nëse dikush kishte parë se çfarë ndodhi.

Fontayne Payton, 35 vjeç, ishte në H&M kur dëgjoi zhurmën e të shtënave përmes kufjeve që mbante.

“Ishte aq i zhurmshëm, dukej sikur ishte jashtë,” tha Payton.

Njerëzit në dyqan u shpërndanë përpara se punonjësit të futnin grupin në dhomat e montimit dhe më pas në një dhomë të pasme që mbyllet, tha ai. Kur atyre iu dha leja për t’u larguar, Payton pa që dyqani kishte xhamat e thyer dhe një gjurmë gjaku te dera. Sandale të hedhura dhe rroba të gjakosura ishin shtrirë aty pranë.

Pasi doli jashtë, Payton pa trupa.

“Lutem që nuk ishin fëmijë, por dukej si fëmijë,” tha ai. Trupat ishin të mbuluar me peshqir të bardhë, të rrëzuar mbi çanta në tokë, tha ai.

U trondita shume kur dola jashtë dhe pashe kete gjendje,” tha ai.

Më tej, ai pa trupin e një burri të rëndë të veshur me të zeza. Ai supozoi se ishte ai që gjuajti, tha Payton, sepse ndryshe nga trupat e tjerë nuk ishte mbuluar.

Tarakram Nunna, 25 vjeç dhe Ramakrishna Mullapudi, 26 vjeç, thanë se panë atë që dukej të ishin tre persona të shtrirë të palëvizshëm në tokë, duke përfshirë një që dukej të ishte një oficer policie dhe një tjetër që dukej të ishte roje e sigurisë në qendër.

Njerëzit ngrenë duart ndërsa largohen nga një qendër tregtare pas raportimeve për të shtënat, të shtunën, 6 maj 2023, në Allen, Teksas.

Një tjetër blerës, Sharkie Mouli, 24 vjeç, tha se u fsheh në një dyqan Banana Republic gjatë të shtënave. Ndërsa u largua, ai pa atë që dukej të ishte një oficer policie pa ndjenja, i shtrirë pranë një personi tjetër pa ndjenja jashtë dyqanit.

“Kam parë armën e tij të shtrirë pranë tij ,” tha Mouli.

Stan dhe Mary Ann Greene po shfletonin në dyqanin e veshjeve sportive në Columbia kur filluan të shtënat.

“Sapo kishim hyrë, vetëm disa minuta më parë, dhe sapo dëgjuam shumë zhurma të forta”, tha Mary Ann Greene për Associated Press.

 

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button