BotaOpinion

Gazprom, një armë e Kremlinit, në metaforë dhe realitet

Nga Maxim Toykaylo

Një herë pasi u bë president i Rusisë më shumë se 20 vjet më parë, Vladimir Putin filloi të përdorte gjigantin e gazit Gazprom për qëllime politike. Që atëherë, kompania e madhe ka fituar një reputacion si një nga mjetet kryesore të politikës së jashtme të Kremlinit. Ekspertë, gazetarët dhe analistët politikë kanë shpesh metaforën “armë” për të parë sesi Kremlini i arritur qëllimet e tij politike. 

Tani, megjithatë, fraza “Gazprom: arma e Putinit” duket të jetë vërteta e mirëfilltë.

Fundjavës, u zbulua se Gazprom ka krijuar ushtrinë e vet private, të quajtur Potok (“Rrjedha” në rusisht) dhe ka dërguar rekrutë për të fshehur në rusisht. Ky informacion nga  Yevgeny Prigozhin  , kreu i grupit mercenar rus Wagner, ushtarët e të gjithë luftuan në Siri dhe Afrikë përpara se të dërgoheshin në fushat e luftës në luftën kundër.

Ne një intervistë 30-minutëshe të publikuar në Telegram të premten vonë, Prigozhin për biseda me anëtarët e Potokut. Burrat ishin të pista, të rraskapitur dhe të frikësuar, pohoi ai, dhe u ankua për problemet e komunikimit, si dhe problemet me armët dhe uniformat. Disa me sa duket se ishin mashtruar – kur u regjistruan, u tha se do të ruanin një tjetër në Luhansk të Rusisë, jo duke kontrolluar në vijën e frontit. Në të njëjtën kohë, sipas Prigozhin, rrogat në Potok janë aq të larta sa po të paguhej janë shumë nga kompanitë e tjera mercenare, “vendi do të shpërbëhej”.

Në shkurt, inteligjenca ukrainase ngriti flamuj paralajmërim për përhapjen e mercenare të kompanive ruse pas drejtimit të Wagner. Duke cituar prova nga një dokument i raportuar është publikuar në internet, ata pretendojnë se Gazprom po krijon grupin e vet të ushtarëve me qira. Ky dokument parashtronte të drejtën e Gazprom Neft (një filial i Gazprom-it është fotografia e parë dhe rafinimin) për të krijuar skema të veta private për sytë e tyre, objektet e rishikimit që kanë dhe rafineritë. 

Natyrisht është e mundur që Gazpro e Krijoi Potok-un në mënyrë të pavarur dhe të krijuar nga organizata, u sanksionua me dekret të gjetur po mbron vërtet objektet e prodhimit të tyre. Megjithatë, fakti mbetet: Gazprom tani është i përfshirë në luftë. eshte zyrtare.

Për më shumë se 20 vjet, Gazprom ka qenë një simbol – nëse jo  simbol – i  kapitalizmit shtetëror rus. Nën administrimin e mikut të ngushtë të Putinit, Alexei Miller, ajo është interpretuar shpesh si kompania më e madhe e Rusisë, duke gjeneruar fitime të mëdha për të bashkuar me aksionerët e tjerë dhe disa kontraktorë. Gjatë gjithë kësaj kohe, ajo ka bërë shumë më tepër sesa thjesht nxjerrjen dhe rafinimin e gazit natyror – ajo ka financuar projektin e kanaleve të përgjithshme deri te klubet e futbollit dhe një vendpushim skish.

Tani, Gazprom po paguan që ukrainasit të vriten. Kjo tingëllon do të jetë e pabesueshme – Kuron se, deri vonë, Gazprom ishte furnizuesi më i madh i gazit natyror në Evropë; aksionet e saj tregtoheshin në Londër dhe Singapore; dhe një nga avokatët politikë ish më të hapur të kompanisë ishte-kancelari gjerman Gerhard Schröder. 

Për shumë vite, Gazprom ishte madje një nga sponsorët kryesorë të Ligës së Kampionëve dhe reklamat e tij dhe të gjithë të tjerëve në një milion njerëz në mbarë botën gjatë ndeshjeve të futbollit të lartë. Edhe në mes të luftës në luftë, Alexander Dyukov, kreu i Gazprom Neft, mbetet anëtar i komitetit ekzekutiv të Unionit të Shoqatave Evropiane të Futbollit (UEFA). Në muajin e fundit, Dyukov ka qenë duke negociuar për të provuar dhe ka ndaluar ndalimin e klubeve ruse të futbollit për të marrë pjesë në garat evropiane, që u vendos Moska filloi pushtimin e saj në shkallën e plotë të listës.

Për më tepër – të tjera, sipas Prigozhin – Gazprom nuk është një kompani ruse që ka ushtrinë dhe ajo private ka të drejtën e njerëzve për të ndaluar në lidhje. Udhëheqësi i Grupit Wagner tha se krijimi i grupeve mercenare po bëhet shpejt modë në mesin e saj të pasur të Rusisë – jo sepse vetëm është një mënyrë e lehtë për të bërë të drejtën e marrjes së përgjegjësisë për Kremlinin, por sepse disa nga burrat dhe burrat më kanë ndikim të Rusia besojnë se mercenarët mund të gjithë të vlefshëm. gjatë çdo lufte për pushtet në të ardhmen.

Ndoshta mund të supozohet se kompanitë e tjera shtetërore ruse të drejtuara nga njerëz të afërt me Putinin tani kanë gjithashtu – ose së shpejti do të kenë – njësitë e tyre paraushtarake. Një listë e tillë ka të ngjarë të përfshijë Rosneft, kompaninë më të madhe të naftës ruse, aksionet e së cilës janë ende në pronësi të madhe britanike të naftës BP; monopoli i tubacionit Transneft; dhe ndoshta edhe Hekurudhat Ruse dhe bankat shtetërore si VTB.

A do të thotë krijimi i gjerë i këtyre grupeve të armëve me qira që Putini mund të largohet së shpejti nga Kremlini dhe se rrethimi i tij po përgatitet për një eventualitet të tillë? Sigurisht që jo.

Megjithatë, nëse Putini arrin të qëndrojë në pushtet pas përfundimit të luftës, ekzistenca e ushtrisë private do të thotë se lufta brenda elitës ruse për të emëruar pasardhësin e tij mund të bëhet shumë shpejt e përgjakshme.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button