Rajoni

“Gruaja e Hekurt” nga Rumania, kryeprokurorja 42 vjeçare Kovesi që futi në burg 80 ministra e zyrtarë

Njihet si gruaja e hekurt e Rumanisë. Fjala është për kryeprokuroren e Rumanisë Laura Codruța Kövesi. Codruta Kovesi mban postin e kreut të akuzës në vendin e saj që nga viti 2013, duke u kthyer në një simbol të luftes kundër korrupsionit zyrtar.
Ajo ka tashmë një listë të gjatë “viktimash” të nivelit të lartë në CV e saj. Vetëm në vitin 2015, 42 vjeçarja e famshme ka ngritur 1250 akuza për korrupsion ndaj zyrtarëve më të lartë shtetërorë. Deri më sot numërohen mbi 80 ministra, zv/ministra, drejtorë dhe funksionarë të tjerë shtetërorë, që kanë përfunduar në burg për krime institucionale dhe korrupsion, nga akuza të inicuara prej saj.
Vitin e shkuar Codruta Kovesi ngriti akuzë edhe kundër ish-kryeministrit Adrian Nastase, por edhe kryeministrit në detyrë Victor Ponta, duke kërkuar ngrirjen e pasurisë së tij.

Related Articles

Comente

  1. Per Prokurorin e Pergjithshem ,prokuroret dhe gjykatesit ka vetem nje denim te digjen te gjalle me gjithe femijet.keta plehra nuk jane shqipetare.hiri I tyre te flaket ne det.Vetem keshtu clirohet populli shqipetar.Parlamenti shqipetar pa hjdutin Ilir Meta duhet ta cliroje popullin shqipetar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button