Kosova

Ilir Deda largohet nga Lëvizja Vetëvendosje, kemi pasur ndarje konceptuale

Deputeti Ilir Deda, përmes një konference për media, ka konfirmuar se është larguar nga Lëvizja Vetëvendosje. Deda pas një periudhe 2 vjeçare në këtë parti, ka thënë se 9 muajt e fundit kishin pasur ndarje konceptuale. Deda ka paralajmëruar organizimin e një subjekti të ri politik.

“Në dy vjetët e fundit ka qenë një bashkëpunim i mbarë, por në 9 muajt e fundit kemi pasur ndarje konceptuale”, ka thënë Deda.

Dardan Molliqaj, sekretar organizativ i Vetëvendosjes u shpreh i bindur se Vetëvendosje do të ketë rritje në zgjedhjet e ardhshme, por a do të ishte më mirë me Ilir Dedën, ai tha se pa dyshim që po.

Ilir Deda në fjalimin aderues në Vetëvendosje në maj të 2014-tës kishte thënë se me Vetvendosjen ai dhe Kosova do të ndihen krenarë.

Mirëpo, dikur kishte përplasje mes Dedës dhe Vetvendosja. Lëvizja e Visar Ymerit dikur konstatonte se KIPRED-i i Ilir Dedës është më i keq se UNMIK-u.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button