Bota

Pothuajse 100 të vdekur në luftimet në Sudan midis ushtrisë dhe forcave paraushtarake

Një grup mjekësh në Sudan raportoi herët të hënën se numri i të vdekurve për civilët e kapur në luftimet midis ushtrisë sudane dhe një force paraushtarake është rritur në të paktën 97, me 365 të plagosur, sipas një raporti të Reuters. Raporte të tjera thonë se rreth 600 njerëz janë plagosur.

Luftimet shpërthyen të shtunën midis njësive të ushtrisë besnike të gjeneralit Abdel Fattah al-Burhan, kreut të Këshillit Sovran qeverisës kalimtar të Sudanit, dhe Forcave Paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (RSF), të udhëhequra nga gjenerali Mohamed Hamdan Dagalo, nënkryetar i këshillit, raportoi Reuters.

OKB-ja kishte shpallur një armëpushim tre-orësh të dielën vonë pasdite midis dy grupeve, megjithatë banorët i thanë mediave se shpërthime të forta dhe të shtëna të vazhdueshme, si dhe sulme ajrore që godasin objektivat e RSF-së, mund të dëgjoheshin të dielën mbrëma.

Të dielën herët, të shtëna të forta u dëgjuan në qendër të qytetit Khartoum, rreth selisë ushtarake të Sudanit dhe pallatit presidencial.

Si ushtria ashtu edhe RSF kanë pretenduar kontrollin e këtyre vendeve strategjike.

“Kjo duket si të luftosh deri në fund,” i tha Zërit të Amerikës James Butty, Saliman Baldo, drejtor i Sudan Transparency and Policy Tracker, një fushatë kundër korrupsionit.

Baldo tha se nuk mendon se çdo përpjekje për ndërmjetësim do të funksiononte sepse duket se të dy gjeneralët e kanë cilësuar njëri-tjetrin si kriminelë dhe mund të jenë të përgatitur për ta luftuar atë.

Ministrat e jashtëm të SHBA-së dhe Britanisë kanë bërë thirrje për një “ndërprerje të menjëhershme të dhunës” në Sudan dhe u kanë kërkuar palëve kundërshtare që të kthehen në bisedime. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe homologu i tij britanik James Cleverly bënë deklaratën e tyre në margjinat e bisedimeve të G-7.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres dënoi luftimet midis ushtrisë sudane dhe një force paraushtarake që ka vrarë tre punëtorë të OKB-së për Programin Botëror të Ushqimit.

Guterres “dënon fuqishëm vdekjet dhe plagosjet e civilëve, duke përfshirë vdekjen e tre anëtarëve të stafit të Programit Botëror të Ushqimit në Darfurin e Veriut, me dy të tjerë të plagosur rëndë,” tha në një deklaratë zëdhënësi i shefit të OKB-së, Stephane Dujarric, duke shtuar: “Përgjegjësit duhet të sillen para drejtësisë pa vonesë.”

Në deklaratë thuhej se “Kombet e Bashkuara dhe objektet e tjera humanitare janë goditur gjithashtu nga predha dhe janë plaçkitur në disa lokacione në Darfur”.

Guterres përsëriti një thirrje për një armëpushim të menjëhershëm midis grupeve ndërluftuese, thuhet në deklaratën e OKB-së.

Programi Botëror i Ushqimit thotë se ka pezulluar operacionet në vend pas vdekjes së anëtarëve të stafit të tij.

Kreu i sindikatës së gazetarëve sudanezë, Abdulmuniem Abu Idris, i tha Zërit të Amerikës përmes një aplikacioni për mesazhe se rreth 12 gazetarë, përfshirë katër gra, janë bllokuar në qendrën e biznesit sudanez të Kuvajtit që nga mëngjesi i së shtunës.

Ebu Idrisi më herët u kishte bërë thirrje palëve ndërluftuese që të krijonin një korridor të sigurt për të shkuar te familjet e tyre.

“Unë po u bëj thirrje të dy palëve që të krijojnë një kalim të sigurt për të gjithë civilët brenda zonave të konfliktit, veçanërisht gazetarët që kanë mbetur të bllokuar që nga dje,” tha ai.

Qendra e biznesit sudanezo-kuvajtian ndodhet në lindje të pallatit presidencial përgjatë lumit Nil. Është një zyrë pune për shumë media. Abu Idris thotë se e përshkroi zonën si një zonë “serioze” të konfrontimit midis ushtrisë dhe RSF-së.

Ai thotë se ata gazetarë dhe civilë të tjerë do të kishin nevojë për sende bazë për të mbijetuar. “Nuk kanë ushqim; nuk ndodhen në një zonë të sigurt sepse ndodhen brenda zonës së shkëmbimit të zjarrit. Dhe ne i bëjmë thirrje Gjysmëhënës së Kuqe që të ndërhyjë dhe të shpëtojë civilët dhe ata gazetarë”, tha ai.

Raportet thonë se tensionet e fundit midis ushtrisë dhe RSF-së rrjedhin nga mosmarrëveshjet se si RSF-ja duhet të integrohet në ushtri dhe kush duhet ta mbikëqyrë atë proces. Është pjesë e një përpjekjeje për të rivendosur vendin në sundimin civil dhe për t’i dhënë fund një krize politike të shkaktuar nga një grusht shteti ushtarak në tetor 2021.

Këshilli i Paqes dhe Sigurisë i Bashkimit Afrikan mbajti një takim të jashtëzakonshëm të dielën në Nairobi për të diskutuar situatën në Sudan. Pjesëmarrësit i bënë thirrje ushtrisë sudaneze dhe udhëheqësve të RSF-së që të de-përshkallëzojnë konfrontimin dhe të rivendosin stabilitetin. Vendet e Ligës Arabe dënuan gjithashtu luftimet në Sudan, duke bërë thirrje për qetësi. Egjipti dhe Sudani i Jugut njoftuan në një deklaratë të përbashkët synimin e tyre për të ndërmjetësuar mes palëve ndërluftuese të Sudanit. 

Disa informacione për këtë artikull erdhën nga Associated Press, Reuters dhe Agence France-Presse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button