Moda

Shallet janë pjesë të veshjeve tona të preferuara

A e keni ditur se Elizabeth-Charlotte, dukesha e Bavarisë, në shekullin e 18-të ishte e para që shpiku dhe futi në modë mantelet e gjera prej gëzofi?

Që nga shekulli i 18-të, tendencat kanë ndryshuar, kështu që shallet e gëzofta janë zëvendësuar me shalle leshi, mëndafshi ose me një përzierje pëlhurash sintetike.

Funksioni origjinal i ngrohjes ka humbur relevanten e vet me kalimin e viteve. Prandaj, shalli tani është një aksesor universal, të cilin e duan femrat e të gjitha moshave, i cili përdoret për krijimin e dukjes së përditshme dhe të mbrëmjeve.

Megjithatë, në këtë stinë të vitit shall i leshtë është i preferuar, pjesë veshjeje e ngrohtë i cili përdoret në sezonin e ftohtë, transmeton Telegrafi.

Shalli është një shirit i gjatë i thurur. Të gjithë banorët e viseve të ftohta ngrohen me shall të leshtë, zakonisht e mbështjellin rreth qafës në disa shtresa.

Ne po ju sjellin disa këshilla për bartjen e shallit edhe gjatë ditëve të dimrit edhe ditëve të ngrohta.

Si të vendosni për nuancat?

Në verë zgjedhim një shall të lehtë sipas ngjyrës sonë. Ngjyra e materialit duhet të përputhet me fytyrën, sytë, të jetë në harmoni me veshjet dhe të përputhet me stinën. Në mot të ftohtë, rekomandohet të zgjidhni ngjyra të lehta. Rrobat e ngrohta janë të qepura nga materiale të zakonshme, nëse zgjidhni një aksesor me të njëjtin dizajn, atëherë imazhi do të jetë i zymtë.

Si të vishni dhe kombinoni shallet?

Me xhaketa

Xhaketat xhins kombinohen më së miri me pëlhura të lehta, të ndritshme, të lidhura në formën e unazave ose kthesave. Xhaketat e zeza prej lëkure duken bukur me produkte me vija ose detajet e lidhura me jakë ose nyjë. Modelet sportive kombinohen bukur me shalle, të lidhura me teknikën e kapelës apo nyjë false. Xhaketat e shkurtra shkojnë mirë me pelerinat e thjeshta dhe me lak të dyfishë.

Me një pallto leshi

Palltot me peliçe me gjatësi midi dhe maxi kombinohen bukur me shalle të lidhura në kokë. Në këtë rast, rekomandohet të përdorni një pëlhurë të lehtë. Një shall i ngrohtë i lidhur rreth qafës është gjithashtu i shkëlqyeshëm.

Me mushama

Për mushama, është më mirë të përdorni stole, të lidhur në mënyrë që të imitojë një jelek me një rrip.

Me një fustan

Për fustanet, shallet përdoren si shtesë në imazh, kështu që ju këshillojmë të zgjidhni opsionin e duhur. Ngjyrat duhet të përputhen me veshjen ose të jenë të koordinuara pa shumë dekor. Teknika e lidhjes në këtë rast është ose mbi supe me majat e varura, ose në formën e një bolero.

Me një pallto lëkure delesh

Një shall i bërë nga lloje të dendura pëlhure është i përshtatshëm për një pallto lëkure delesh “aviator” për të ngrohur dhe lidhet duke përdorur një teknikë trekëndëshi nga jashtë ose një nyjë në qafë.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shiko gjithashtu
Close
Back to top button