Bota

SHBA – Robert F Kennedy Jr shpall kandidaturën për president

Demokrati Robert F Kennedy Jr, anëtari 69-vjeçar i dinastisë së famshme politike amerikane dhe ikona e lëvizjes kundër vaksinave, ka paraqitur dokumentet e tij për të kandiduar për president në zgjedhjet e 2024-ës.

”Kennedy do të kërkojë nominimin demokrat për president”, sipas një deklarate të dorëzuar dje në Komisionin Federal të Zgjedhjeve.

Presidenti amerikan Joe Biden, 80 vjeç, ende nuk e ka shpallur zyrtarisht synimin e tij për të kandiduar sërish në vitin 2024, por oferta e rizgjedhjes pritet gjerësisht.

Kennedy është nipi i presidentit John F Kennedy dhe djali i senatorit Robert F Kennedy, të cilët të dy u vranë gjatë kohës që ishin në detyrë./

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button