Korresp.24-ore.com

Zgjedhjet parlamentare në të njëjtën datë me ato lokale – ky është kalkulimi që po bëjnë partitë politike!?

Partitë politike janë duke blerë kohë për ta dërguar vendin në zgjedhje të parakohshme. Kështu së paku vlerëson njohësi i çështjeve politike, Ramush Tahiri. Ndërsa sipas analistit Imer Mushkolaj, PAN-i do ta vazhdojë bojkotin deri sa të sigurojë të paktën edhe një votë. Analisti Ramush Tahiri në një prononcim për Telegrafin ka thënë se vendi…

Read More

Në FSK filloi aksioni për dhurimin vullnetar të gjakut

Në mjediset e Ministrisë për Forcën e Sigurisë së Kosovës (MFSK) dhe Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), sot filloi aksioni për dhurimin vullnetar të gjakut, sipas planit vjetor të Departamentit për Bashkëpunim Civilo-Ushtarak dhe në bashkëpunim me Departamentin e Mjekësisë të MFSK-së, në realizim të Qendrës Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut dhe Kompanisë së…

Read More

Kryeministri Mustafa emëron katër ministra të rinj

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mori vendim për emërimin e katër ministrave të rinj në kuadër të Qeverisë së Kosovës. Në njoftimin për media thuhet se në përputhje me kompetencat kushtetuese dhe ligjore, kryeministri Mustafa ka emëruar ministër të Financave, zëvendësministrin e deritashëm, Agim Krasniqi, ministre të Kulturës Rinisë dhe Sportit, shefen e…

Read More

Qeveria i vë fre pagesave për invaliditetin, për herë të parë ulet numri i përfituesve më 2016

Të paktën mediat kanë denoncuar me dhjetëra raste vitin e kaluar ku invalidë të gjymtuar rëndë janë përjashtuar nga pagesat e mujore që shteti jep për këtë kategori. Në dy dekadat e fundit numri i përsonave që kanë përfituar këtë pagesë ka ardhur gjithnjë në rritje përjashtuar 2016. Nga rreth 26 mijë përsona që merrnin…

Read More

Skandali i byzylykëve, nis hetimi për specialistët që i kthyen tek firma

Skandali me byzylykët e mbikqyrjes elektronike të personave që kanë masë ndaluese për veprat penale dhe që kanë një vlerë prej afro 2 milionë euro, ka shtyrë ministrin e Drejtësisë Gazment Bardhi, që të urdhërojë nisjen e një hetimi administrativ. Nga konstatimi i Bardhit, sasia prej 300 byzylykësh që ministria e Drejtësisë kishte blerë për…

Read More

Neymar luan për PSG edhe në FIFA 18

Një nga problemet e video-lojërave të futbollit që këtë vit do të dalin në treg që në muajin shtator (FIFA 18 dhe Pro Evolution Soccer) është merkatoja. Në ditët e fundit të saj mund të ndodhin transferime të bujshme, ashtu siç ishte rasti i sulmuesit brazilian Neymar, i cili la Barcelonën për Paris Saint Germain….

Read More