Kosova

Kosova

Telekomi i Kosovës u dëmtua 7 milionë euro, aktakuzë ndaj ish-kryeshefit

Prokuroria Themelore në Prishtinë, ka ngritur aktakuzë kundër ish-kryeshefit të Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa, për veprën penale “Lidhja e…

Read More »

“Ekziston dëshira e krijimit të Republikës Srpska në Kosovë”, deklarata e Kurtit pas takimit me Vuçiç në Bruksel

Ditën e djeshme kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, realizuan takimin e nivelit politik në Bruksel,…

Read More »

Kush ishin anëtarët e ekipit menaxhues që sot u shkarkuan nga Qeveria e Kosovës

Qeveria ka shkarkuar ekipin menaxhues për përgatitjen e Asociacionit. Vendimi është marrë këtë mëngjes nga ministri i Administrimit të Pushtetit…

Read More »

Kurti e publikon “Asociacionin” që e prezantoi në Bruksel, ofron “kornizë vetëmenaxhuese” për serbët

Në takmin e 2 majit në Bruksel në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër…

Read More »

Deklarata e plotë e Vuçiq-it mbrëmë pas takimit: Ose Asociacion sipas marrëveshjeve 2013 e 2015, ose fund për gjithçka

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka theksuar se pas raundit të djeshem të dialogut, është plotësisht e qartë se “Kosova nuk…

Read More »

Kurti e Vuçiq zotohen për gjetjen e të zhdukurve nga 1 janar 1998 – 31 dhjetor 2000

Bashkimi Evropian ka publikuar Deklaratën për të Zhdukurit, mbi të cilën sonte kanë arritur pajtim në Bruksel kryeministri i Kosovës,…

Read More »

Chollet bisedon me Kurtin për zbatimin e menjëhershëm të Asociacionit

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, tha se ka pasur një “bisedë shumë të mirë” me…

Read More »

Kurti dhe Vuçiç takohen sot në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, takohen sot në Bruksel për një rund të ri…

Read More »

Ambasadorja gjermane në Beograd: Për keqardhje që Lista Serbe bojkotoi zgjedhjet

Ambasadorja gjermane në Serbi, Anke Konrad, ka përcjellë qëndrimin e vendit të saj se është për keqardhje që Lista Serbe…

Read More »

Qeveria e Kosovës për urën mbi Ibër: Heqja e pengesave të lëvizjes, vendim i drejtë

Pas luftës së fundit në Kosovë, ura mbi lumin Ibër e ndau Mitrovicën në dy pjesë, në atë jugore me…

Read More »
Back to top button