Film

Film

«Lumi që kthen dhe nuk rresht…»

Kur shkruajta librin „Shkëlqimet e meteorëve“ për aktoret më të shquara franceze në kinematografi gjatë gjysmës së dytë të shekullit…

Read More »

Kinema, vdes Sam Shepard, fitoi çmimin Pulitzer në 1979

Dramaturgu , aktori dhe regjisori Sam Shepard ndërroi jetë në 30 korrik, në moshën 73 vjeçare, në shtëpinë e tij…

Read More »

LONDËR – Transmetimi i një dokumentari për princeshën Diana shkakton indinjatë

Vëllai i princeshës Diana është përpjekur të pengojë transmetimin për herë të parë të një dokumentari, në të cilin flitet…

Read More »

Festivali i filmit në Prishtinë

Festivali ndërkombëtar i filmit në Prishtinë mblodhi edhe këtë vit emra të njohur të kinemasë ndërkombëtare, sikurse fituesi i çmimit…

Read More »

Paul Haggis fitues i dy çmimeve Oscar i ftuar në PriFest

Paul Haggis, fitues i dy çmimeve Oscar, çmimeve BAFTA dhe Emmy, regjisor, skenarist dhe producent me karrierë 42 vjeçare në…

Read More »

Shpëtohen 118 bobina filmike

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave nënshkroi një marrëveshje me Arkivin Qëndror të Filmit për Digjitalizimin të gjitha materialeve në format…

Read More »

Ema Andrea: Do doja që dikush t’i lexonte heshtjet e mia

Intervista/ Aktorja e njohur vjen në një bisedë ndryshe mbi ikjet, dëshirat dhe pengjet dhe dy rolet e saj të…

Read More »

180 filma në DocuTIFF

Tirana Film Institute do të zhvillojë edicionin e tretë të DocuTIFF 2017 në Tiranë nga data 10–17 maj 2016 në…

Read More »

Historia e dashurisë mes një prostitute dhe priftit, rikthen Gjergj Xhuvanin

“Engjëjt janë larg”, është filmi I cili rikthen regjisorin Gjergj Xhuvani sërish në ekranin e kinemasë. Pas “Lindje Perëndim Lindje” …

Read More »

Bordi “rrëzon” filmat e animuar

Katër regjisorë që kandidonin për të qënë pjesë e projekteve që Qëndra Kinematografike financon cdo vit për filmin e animuar,…

Read More »
Back to top button