Film

Film

Pas gafës së madhe, Moonlight fiton “Oscar”

Oscar-in për filmin më të mirë të vitit 2016 e fitoi “Moonlight”, pasi çmimi fillimisht iu dha gabimisht filmit “La…

Read More »

Nominimet për çmimet Oscar në kategoritë kryesore

Çmimet më prestigjioze amerikane për kinemanë, do të jepen më 26 shkurt në Hollivud. Më poshtë vijojnë nominimet në kategoritë…

Read More »

Daniel Mulloy: Kosova, vend i jashtëzakonshëm për të bërë filma

Protagonistët e filmit Home, i cili u vlerësua me çmimin prestigjioz BAFTA në kategorinë e filmave të shkurtër, kanë dalë…

Read More »

Dritan Kastrati në rolin e “Elvis Preslyt”

Dritan Kastrati, aktori i njohur për rolin e Krizës tek filmi “Pit Stop Mafia”, nën regjinë e Fatmir Koçit do…

Read More »

Peng realizimi i filmit “Kërshëndellat”

Rekuiem në kujtim të regjisorit të njohur Ismail Ymeri (1956-2016) Regjisori Ismail Ymeri (Baks, Drenicë) ka ndërruar jetë në mbrëmjen…

Read More »

Film horror për ngjarjet e’97-ës në Shqipëri

Një subjekt horror, i huazuar nga trazirat politike dhe konflikti civil që përfshiu Shqipërinë gjatë vitit 1997, është shndërruar në…

Read More »

Një film dhe 20 vite burg

50 vite të kinemasë shqiptare gjatë diktaturës, do të prezantohen në një program special në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar…

Read More »

Udhëtim në Shqipërinë misterioze

Shqipëria, në qendër të filmave dokumentarë, gjatë Luftës së Dytë Botërore. Dhjetëra kineastë francezë, austriakë, italianë apo serbë sjellin imazhe…

Read More »

Shifrat e çmimeve Oscar 2016

Që nga gjatësia e tapetit të kuq deri te statuetat, më poshtë vijojnë shifrat kryesore të çmimeve Oscar, ceremonie e…

Read More »

Kinematografia shqiptare vuan nga skenarët e dobët

Edicioni i 66 i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Berlin/ Drejtori i QKK-së, Ilir Butka, tregon për prezantimin e kinematografisë…

Read More »
Back to top button