Maqedonia

Maqedonia

Takimi me Ramën/ Kovaçevski thirrje Kurtit dhe Vuçiçit për deeskalimin e situatës në Veri: Politikanët kanë detyrim të sillen si burrë shteti

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, gjatë takimit të përbashkët me Ramën, ka bërë thirrje edhe për deeskalimin e…

Read More »

DASH shpall non grata kryetarin e komunës së Strugës, Ramiz Merko

Departament amerikan i Shtetit shpalli sot non grata Ramiz Merkon, kryetar i Komunës së Strugës në Maqedoninë e Veriut. Uashingtoni…

Read More »

LSDM dhe VMRO nuk mund të pajtohen as për mënyrën e shqyrtimit të propozimeve

Edhe dita e njëmbëdhjetë pas takimit, Kovaçevski-Mickoski kaloi me grindje publike, dhe oferta se si të vazhdohet përgjatë rrugës evropiane.…

Read More »

Maqedoni e Veriut: Grupi Punues miraton njëzëri rishikimet kushtetuese, përfshihen pakicat bullgarëve….

Grupi punues në Ministrinë e Drejtësisë në Maqedoninë e Veriut që punon për projekt-revidimet e Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë…

Read More »

Nga 1 korriku, TVSH-ja e energjisë kthehet nga 10% në 18%

Nga 1 korriku, TVSH-ja është elektrike do të kthehet në 18 për qind, njoftoi Qeveria, ndërsa pritet të rritet e…

Read More »

Shkup, parlamenti i hap rrugën ndërtimit të autostradave

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut miratoi me shumicë votash disa ndryshime ligjore që krijojnë lehtësi në ndërtimin e autostradave, pjesë…

Read More »

Përdorimi i kufizuar i gjuhës shqipe përçan partnerët e koalicionit

Grupi i punës për kushtet kushtetuese nuk ka të diskutojë për ndryshimin e përkufizimit të gjuhës në shqipe Kushtetutën e…

Read More »

Anti-korrupsioni do ta shqyrtoj marrëveshjen me Behtel & Enka

Një muaj pas nënshkrimit, antikorrupsioni ka marrë marrëveshjen e arritur mes Qeverisë dhe kompanisë “Behtel & Enka”. Ekipi i posaçëm…

Read More »

Ambasadori amerikan në Shkup: Ka njerëz në Maqedoninë e Veriut dhe Bullgari që do të donin të krijonin kaos

“Është e vërtetë se ka shumë histori midis Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Ka edhe njerëz që do…

Read More »

Kovaçevski: Qeveria është stabile, vendi nuk do të shkojë në zgjedhje të parakohshme

Kryeministri Dimitar Kovaçevski nuk i komenton paralajmërimet për largim nga pushteti të partive më të vogla PRD dhe “Dinjiteti”, megjithatë…

Read More »
Back to top button